Hrvatski radio

Radio Zadar

Margarita Dorkin najstarija je stanovnica Preka

14.10.2019.

11:32

Autor: Naši školji

foto:Naši školji

foto:Naši školji

Foto: - / -

U obiteljskom krugu slavilo se na svečanom ručku, a prije toga teta Rita i njezina velika obitelj Dorkin-Gregov bili su na misi u župnoj crkvi i na poziv don Borisa Pedića, uz pregršt dobrih želja, napravili malu milijenijsku fotografiju za uspomenu na taj po svemu i za sve poseban dan.


Margarita Dorkin, najstarija stanovnica Preka, proslavila je 104. rođendan, piše portal Naši školji.

Proslava 100. rođendana događaj je za pamćenje! Za obitelj, prijatelje, susjede, sve ljude dobre volje i srca…

Svi oni jučer su se ponovno okupili da bi proslavili ni manje ni više nego 104. rođendan Margarite Dorkin, “tete Rite”, najstarije stanovnice Preka.

U obiteljskom krugu slavilo se na svečanom ručku, a prije toga teta Rita i njezina velika obitelj Dorkin-Gregov bili su na misi u župnoj crkvi i na poziv don Borisa Pedića, uz pregršt dobrih želja, napravili malu milijenijsku fotografiju za uspomenu na taj po svemu i za sve poseban dan.

A teta Rita, skromna i tiha kakva već jest, nije bila od velikih riječi, ali je primijetila i u pola glasa pitala: “A ministranti? Zašto ministranti nisu na misi”, prepričava nam Evelin Dorkin-Gregov, koja se cijelo vrijeme nije odvajala od slavljenice.

Kada smo posljednji put razgovarali prije četiri godine, teta Rita je jednostavno i u nekoliko riječi sažela svoju životnu filozofiju: “Bog je uvijek bio velik i čuvao me!”.

Istina, jer život nije uvijek bio na njezinoj strani. Rasla je bez oca, koji je umro pet dana prije njezina rođenja, bez braće i sestara, rano je ostala i bez majke. U mladosti je, poput mnogih žena iz Preka, bila lavandijera, a najbolje godine provela je radeći kao kućna pomoćnica u jednoj zadarskoj liječničkoj obitelji. Spletom okolnosti, kad se početkom 90-ih vratila na rodni otok, život joj je odjednom dobio novi smisao i ispisao novo poglavlje u okrilju brojne obitelji Dorkin-Gregov s kojom je u rodu, ali u devetom ili desetom koljenu.

Iako 104-godišnjakinja, teta Rita nema većih zdravstvenih problema, lucidna je, još uvijek je dobro služi pamćenje,  sama priprema doručak, a bijelu kavu uvijek pije iz istog potića. Subotom sprema svoju sobu, a nedjeljom obavezno gleda prijenos mise na TV-u.  Ima dobar apetit i obavezno poslije ručka popije bevandu, ali ne preslabu! Vid je polako izdaje jer ima staračku mrenu, ali redovito prati večernji dnevnik na TV-u i  poslijepodne na radiju sluša vijesti i glazbu…

Margarita Dorkin rođena je u Austro-Ugarskoj, živjela je u Kraljevini Hrvata, Srba i Slovenaca, pa u Kraljevini Jugoslaviji, Italiji, NDH, SFRJ i Republici Hrvatskoj. Ukupno u sedam država, a zapravo nikad nije otišla dalje od rodnoga otoka i Zadra. Preživjela je bombardiranje Preka, kada su svi oko nje poginuli, a ona prošla tek s pokojom ogrebotinom. Preživjela je mnoge nepravde i poniženja, ali iz svega je uvijek, kaže, izlazila još jača. A nagrada za sve to je život koji živi posljednjih 30-ak godina.

Sretan rođendan, draga teta Rita!

foto:Naši školji

foto:Naši školji

Foto: - / -

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.