Količina nasilja i nereda u relativno kratkom vremenu u svijetu otvorila je mnoga pitanja o genezi njihovog nastanka i ponašanju u takvim stanjima.Možda je okidač sadašnjih procesa bio u pojavi bolesti Covid 19.
05.06.2020.
15:09
Autor: Maja Savić
Količina nasilja i nereda u relativno kratkom vremenu u svijetu otvorila je mnoga pitanja o genezi njihovog nastanka i ponašanju u takvim stanjima.Možda je okidač sadašnjih procesa bio u pojavi bolesti Covid 19.
"Rezistencija na stres osnovni je princip kojim prolazimo kroz krizna razdoblja a time zadatak roditelja postaje naučiti djecu ne da budu bezuvjetno sretna, već da se znaju nositi sa svim situacijama u životu“- pojašnjava pojam mentalne fleksibilnosti dr. Polona Bencun Gumzej.
Primjerice, netko će teškoće u svakodnevnici doživjeti katastrofično dok će drugi u njima vidjeti priliku. Poput igre plastelinom oblikovat će novu figuru odnosno novu šansu. Psihoterapeutkinja napominje da se to odnosi na sve aspekte života, od ekonomskog do privatnog. U tom smislu emocije su dobar kompas što možemo napraviti u određenoj situaciji:
„ Panika i strah su emocije koje govore da je nešto ugrožavajuće oko nas pa se osvrnimo i promotrimo te shodno tome nešto poduzmimo. Problem nastaje kada tim emocijama previše "vjerujemo", kada one kontroliraju nas umjesto obratno. Ipak,da bi ih uspjevali kontrolirati moramo ih znati prepoznavati..odakle dolaze i kada se pojavljuju..što im je stvarni uzrok..
Umjereni optimizam dobro je došao, dodaje Bencun te naglašava kako je bitno vjerovati da ćemo se snaći ma štogod bilo i da će na kraju sve biti u redu.
„.. poslovica kaže - na kraju uvijek bude dobro jer dok nije tako nije kraj.“
Nekima pak potrebni su i medikamenti čija je potrošnja HZZO podvlači, kod nas u porastu.
„ Ako se baš moraju koristiti onda su neophodni ali dobro bi ih bilo koristiti uz terapiju samospoznaje jer u suprotnom to je kao da imate stalne upale grla i liječite temperaturu a ne i uzrok“ -
Što sa balonima sreće i pozitivizma kao sugestiji nošenja sa krizom?
Dr. Bencun pozdravlja optimizam kao mainstream ponašanja ali nerijetko u slučaju pretjerivanja ti baloni ipak puknu pa često čovjeka dovedu do još većeg razočarenja i tako se krug zatvara:.
„ Ne može se vječno jahati na valu pozitiviteta jer onda ne vidimo stvarnu sliku oko nas tako da je unatoč početnoj dobrodošlici, bitno pronaći ravnotežu u sebi i ne pridavati previše emocija onom što se zbiva oko nas.“
Svaka kriza ove vrste, primora pojedinca i društvo da se pokrene, da se prilagodi, nađe neke nove načine funkcioniranja.
„ Tome evolulcija i služi jer nas tako tjera da idemo dalje.“- zaključuje zadarska stručnjakinja.
Bencun - Gumzej
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora