Djeci ne treba potpuno zabraniti pirotehniku jer im tako ona postaje još privlačnijom, tvrde stručnjaci. Umjesto toga, treba im dopustiti pristup tim sredstvima, ali uz roditeljski nadzor.
28.12.2017.
11:50
Autor: S. Dražić
Djeci ne treba potpuno zabraniti pirotehniku jer im tako ona postaje još privlačnijom, tvrde stručnjaci. Umjesto toga, treba im dopustiti pristup tim sredstvima, ali uz roditeljski nadzor.
Unatoč takvim i sličnim upozorenjima svake godine u ovo blagdansko doba djeca ali i odrasli stradaju od posljedica nepravilne uporabe pirotehnike.
U Hrvatskoj svake godine od pirotehnike strada šezdesetak osoba, od toga polovina su djeca i maloljetnici. Najčešće dolazi do ozljeda lica, ruku i opeklina.
Ozljede bubinjića i ponekad ozljeda oka. Dakle radi se o vrlo teškim ozljedama koje ostavljau trajne posljedice za cijeli život, kaže dr Robert Karlo, spec. opće i dječje kirurgije u zadarskoj Općoj bolnici, ali ističe kako je sve manje težih ozljeda.
Došlo je do bolje organizacije na tržištu, bolje se nadzire prodaja tih pirotehničkih sredstava i evidentno je da imamo pad teških ozljeda. Prije su najteže ozljede nastajale zbog pirotehnike ručne izrade i to su bile strašne ozljede od ekstremiteta do poluamputacije.
Pirotehnika se legalno mogla nabaviti već od sredine prosinca, no od jučer pa do Nove godine slobodno se - upotrebljava ali uz oprez i nadzor, ističe Elis Žodan, glasnogovornik zadarske PU.
Pirotehnička sredstva II. razreda, odnosno vatrometi, petarde koji proizvode veću buku i imaju veću razornu moć smiju se koristiti za vrijeme novogodišnjeg dočeka. Od 1. siječnja korištenje ove pirotehnike je zabranjeno za što je zakonodavac predvidio i veće novčane kazne.
A najviše se problema ipak očekuje u najveselijoj noći u godini
Tu će biti vatrometa i pirotehnike i ne smije se nikako koristiti u zatvorenom prostoru i na mjestima gdje boravi veći broj ljudi. A svakako treba obratiti pažnju da petarde, rakete moraju negdje i pasti, pa ako o tome ne vodimo računa lako može doći do požara.
Do 8. siječnja policija je najavila kako će posebnu pozornost pridati sprječavanju nedopuštene prodaje i uporabe pirotehničkih sredstava, a kazne su strože i iznose od tisuću do čak 80 tisuća kuna.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora