50 godina od albuma "Abbey road" legendarne liverpulske četvorke nije prošlo nezapaženo glazbenicima koji su 10. ti puta zaredom u Zadru tradicionalno organizirali "pro bono" koncert u čast bendu kojeg vole i štuju. U prilog post festum kolovoškoj Beatles fešti, govore sudionici.
Ambicije postoje da se cijela ideja u vezi "Beatles" dana u Zadru razvije i u budućnosti, ali upravo u ležernom, neopterećenom i lagodnom ozračju kakvo su uostalom i sami Beatlesi stvarali svojim postojanjem.
Zvonimir Zrilić zadovoljan je i zahvalan svim glazbenicima koji su i 2019 te dali obol dvodnevnim nastupom ne pitajući za cijenu jer je nije bilo. Ive Županović, Klapa Kontrada, Rockatanski, Antonio i Nina Lucija Perina, Nika Pastuović i Dražen Habuš, Antonija i Lucijan Bašić. Lucija Grabovac i Toni Vlašić, Elena Stella, Songbusters te konačno Neno Belan izvodili su bezvremenske klasike ali i hitove slavnih „buba“ u novome ruhu. Pri tome i publici i glazbenicima za uho i oko zapeo je mlađahni Tišnjanin Antonio Perina i njegova sestra Nina Lucija koja ga je na čelu pratila dok je on na gitari izvodio klasik Georgea Harrisona“ While my guitar gently weeps“.
„ Ovo je treći puta kako nastupam na koncertu posvećenom Beatlesima i ozračje mi je svaki puta prekrasno. Za njih mi nije ništa teško a prvi puta u doticaj s njihovom glazbom doveli su me moji roditelji. Sretan sam da sam našao skupinu entuzijasta, glazbenika koji oživotvoruju ovu ideju.“
Među njima je i Zvonimir Zrilić, član Songbustersa a nekadašnje Rive, koji sa entuzijazmom i bogatim znanjem o Beatlesima prepričava angedote sa pojedinih albuma benda pa ističe po čemu su "Let it be" i "Abbey road" tako posebni:
„ Svaki album ima neku svoju priču. Ova dva su i posljednja, prije raspada Beatlesa. Tu su već djelovali kao individualci, samostalci koji su lagano vrtili neki svoj film i album je nastajao praktično prolascima kroz studio Abbey road. Paul bi nešto napravio pa otišao a onda bi naletio John ili George pa nešto nadosnimili pa opet redom dalje.. Prilično neobavezna atmosfera a onda bi to sve nekako iskemijao njihov producent George Martin“, kaže Zvone i dodaje kako se i na tom uratku primjetila vidljiva Beatles odlika da su koketirali sa svim glazbenim pravcima; bluesom, jazzom, klasikom, a u biti su cijelo vrijeme stvarali neki svoj stil i pomicali granice i mijenjali matrice tadašnje suvremene pop glazbe.
Jedna od izvođačica i obožavateljica Beatlesa je i Elena Stella, zadarska "Voice- ica" koja se snašla u blues i jazz repeortaru grupe a što je njezina osobna preferenca. Priznaje kako su Paul, John i ostatak bili neopterećeni kalupima u glazbi a to je put ka umjetničkoj slobodi:
„ a samim time i preduvjet da se iz tog stanja rodi neko remek djelo. Zato što su oni stvarali iz tog stanja i nisu brinuli hoće li se nužno nekom sviđati, ostali su toliko bitni u povijesti.“
Trojka će naravno iduće godine krenuti u svoju beatles avanturu napominjući kako je riječ o Street Festivalu na kojem se ne treba uštogljeno sjediti te pljeskati već jednostavno promovirati onu istu slobodu izražaja baš kao što su to Beatlesi to činili stvarajući svoju bezvremensku glazbu.