Vir je ponovio prošlogodišnji uspjeh: U kolovozu je otok bio 4. najbolja turistička destinacija u Hrvatskoj, dok je za prvih osam mjeseci na 7. mjestu u elitnih hrvatskih »top 10« destinacija .
11.09.2019.
12:14
Autor: Radio Zadar
Vir je ponovio prošlogodišnji uspjeh: U kolovozu je otok bio 4. najbolja turistička destinacija u Hrvatskoj, dok je za prvih osam mjeseci na 7. mjestu u elitnih hrvatskih »top 10« destinacija .
Prema podacima eVisitora i integrirano eCrewa koje je objavila Hrvatska turistička zajednica, otok Vir je četvrta najuspješnija turistička destinacija po ostvarenim noćenjima u Hrvatskoj, dok je za razdoblje od siječnja do kraja kolovoza, na 7. mjestu u elitnih „top 10“ destinacija. Vir je tako ponovio plasman ostvaren u prošlogodišnjoj rekordnoj sezoni, ali s većim brojem turističkih noćenja u kolovozu te ukupnim osmomjesečnim brojkama noćenja. Pored toga je Vir u još nekoliko kategorija praćenja turističkoga prometa neprikosnoveni nacionalni broj jedan, pogotovo u svim statistikama koje prate dolaske i noćenja domaćih gostiju te turistički promet u nekomercijalnom smještaju.
Kolovoz je također bio impresivan: na Viru je ostvareno 888.924 turističkih noćenja uz rast od 2,86 posto (lani 864.230), a bolji od otoka rekordera u kolovozu su bili samo Rovinj (1.123.401 noćenja), Medulin (946.560) i Poreč (927.215). Iza Vira su ostali Umag, Dubrovnik, Novalja, Crikvenica, Mali Lošinj i Split, pa je jasno kakvu težinu imaju virske kolovoške brojke. Tu činjenicu dodatno podupire ovogodišnjih 53.830 turističkih dolazaka u kolovozu (lani 51.669), što predstavlja rast od 4,18 posto.
U rekordnih virskih 888.924 kolovoških noćenja nešto bolje brojke imaju domaći gosti (452.220 noćenja) s 50,9 posto udjela u ukupnim noćenjima te rastom od 6,95 posto. Tako su prošlogodišnje rekordne i za sve druge destinacije još uvijek nedostižne brojke, dodatno podebljane i poboljšane, pa je Vir u kategoriji noćenja domaćih turista uvjerljivi šampion bez prave konkurencije. Drugoplasirana Crikvenica u ovoj kategoriji ima gotovo dva i pol puta manje, odnosno 174.999 noćenja domaćih gostiju, dok tri i pol puta manje od Vira ima Novalja na trećem mjestu s 125.736 noćenja Hrvata. Nadalje, u obje kategorije nekomercijalnog smještaja – dolascima i noćenjima – Vir je ponovno na 1. mjestu s izrazitom statističkom dominacijom. Na otoku je u kolovozu ostvareno 572.054 noćenja u nekomercijalnom smještaju (druga Malinska-Dubašnica ima 216.942) te 14.704 turističkih dolazaka (drugi Mali Lošinj ima 5.723).
Evo i HTZ-ove statistike za prvih osam mjeseci: s ukupnim brojkama od siječnja do kraja kolovoza Vir je s 2.161.697 ostvarenih turističkih noćenja u hrvatskih „top 10“, odnosno na visokom 7. mjestu. Bolji su Rovinj (3.331.237 noćenja), Dubrovnik (3.242.862), Poreč (2.853.238), Medulin (2.432.719), Umag (2.327.291) i Split (2.179.958 ), dok su iza Vira ostali Mali Lošinj, Crikvenica i Novalja – kao 10 elitnih turističkih destinacija u Hrvatskoj. Ovogodišnjih nešto više od 2,16 milijuna noćenja predstavljaju rast od 1,98 posto (lani 2.119.658), a pogotovo su rasli domaći gosti (1.121.185 noćenja) koji su ostvarili 5,03 posto noćenja više nego lani. Jasno, više od milijun noćenja domaćih turista rezultat je koji nema konkurenciju: drugoplasirana Crikvenica u ovoj kategoriji još nije dosegnula niti pola milijuna (445.374 noćenja), a Mali Lošinj na 3. mjestu jedva je dohvatio četvrtinu virske brojke (288.849 noćenja). Vir za prvih osam mjeseci dominira u dolascima i noćenjima domaćih turista u nekomercijalnom smještaju, ponovno uvjerljivo kao i u kolovozu: ima 1.476.180 noćenja s rastom od 3,24 posto, dok druga Malinska-Dubašnica broji 508.841 noćenja, treći Dobrinj 428.524, itd. Na Viru je u turističkim dolascima u nekomercijalnom smještaju Vir ostvario brojku od 56.764, Mali Lošinj na drugom mjestu 19.300, a treći Umag 14.874.
S 14,6 noćenja u prosjeku tijekom prvih osam mjeseci Vir je također najbolji u Republici Hrvatskoj, kao i gledano samo za kolovoz kada je ostvareno 16,5 noćenja u prosjeku. Sve ovo potvrđuje kako je Vir prije svega izrazita obiteljska destinacija naslonjena na obiteljski smještaj i izletnički turizam, odnosno na sezonske i posezonske događaje na otvorenomu.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora