
Emisija Znanost i društvo na Trećem programu Hrvatskoga radija .
Emisija Znanost i društvo na Trećem programu Hrvatskoga radija .
U ovoj emisiji govorimo o cijanobakterijama, najstarijim fotosintetskim organizmima na svijetu koji su pripremili atmosferu za život na Zemlji, kao i o algama koje nam i danas osiguravaju kisik. O istraživanjima tih organizama i njihovoj primjeni, od zaštite okoliša do održivog korištenja morskih resursa, govore prof. dr. Marina Montresor, Stazione zoologica Anton Dohm u Napulju i prof. dr. Thomas Mock sa sveučilišta East Anglia u Norwichu u Velikoj Britaniji.
Električna i autonomna vozila tema su ove emisije u kojoj ugošćujemo prof. dr. Joška Deura s Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu.
Trenutačna pandemija često se uspoređuje s pandemijom španjplske gripe 1918. godine. No, ako gripu ili sada Covid 19 promatramo kao rizik, sa sociološkog stajališta bolja bi usporedba bila s epidemijom svinjske gripe koja je vladala od siječnja 2009 do kolovoza 2010. godine. Naš današnji gost doc. dr. Ivan Balabanić sa Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu upravo je proučavao tu pandemiju pa ćemo u povoj emisiji govoriti o zdravstvenom riziku tada i sada, u aktualnoj pandemiji SARS Cov 2 virusa.