Posao kustosa ponekad je nalik detektivskom. Svjedoči o tome i priča o jednoj razglednici s početka 20. stoljeća, za koju je tek nedavno otkriveno kada je točno nastala.
20.12.2021.
18:17
Autor: Hrvatski Radio
Posao kustosa ponekad je nalik detektivskom. Svjedoči o tome i priča o jednoj razglednici s početka 20. stoljeća, za koju je tek nedavno otkriveno kada je točno nastala.
Zbirka razglednica Muzeja grada Rijeke ima približno 1660 razglednica, a najstarija među njima ilustrirana je dopisnica iz 1892. godine s motivom panorame grada Rijeke, tiskana tehnikom litografije. Najrašireniji motivi na riječkim razglednicama su trgovi i ulice, s tiskanim tekstom koji je najčešće na talijanskom, hrvatskom ili mađarskom jeziku, a nerijetko je i višejezičan.
'Korzo! Krasna li je to ulica, kakove još nigdje ne vidjeh! Visoke kuće na više katova redaju se jedna do druge. U gornjim katovima stanuju ljudi, a u prizemlju su sami dućani. Prekrasni izlozi s blistavim staklenim pločama mame tvoje oko, da se nagledaš stvari kakovih još nigda nijesi možda ni vidio!' Julije Kempf, Uz obalu Adrije, 1902. (iz kataloga izložbe Pozdrav iz Rijeke/Un saluto da Fiume)
Osim što svjedoče o promjenama vidljivog lica grada, njegovih vizura i arhitekture, razglednice govore i o svakidašnjem životu ljudi koji su ih slali i primali, te su, kako piše voditeljica Zbirke Marija Lazanja Dušević 'svojevrstan dokument vremena i memorija kulturnog identiteta Rijeke'.
O fotografima koji su fotografirali motive za riječke razglednice zna se vrlo malo. Neki od njih zacijelo su bili fotografi putnici koji su u to vrijeme dolazili u Rijeku. Kako je otkriveno tko joj je autor ove razglednice i kako je nastala, te zašto su ta saznanja važna za Rijeku i Riječane, otkriva nam kustosica Marija Lazanja Dušević.
Autorica: Irena Plejić Premec, Proizvodnja: Hrvatski radio, 2019.
Riječke razglednice - Caffe Europa
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Priče iz muzeja zvučne su šetnje hrvatskim muzejima u obliku kratkih radijskih formi, u kojima šuškaju stare knjige, cvile vrata deponija, a izlošci izlaze iz sigurnosti svojih vitrina. Zvukom obilazimo muzejske postave.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora