Hrvatski radio

Radio Knin

Što Drnišu donosi projekt SUSTOUR

10.03.2025.

15:20

Autor: scokaric

Predstavljanje projekta SUSTOUR

Predstavljanje projekta SUSTOUR

Foto: scokaric / HRT

U Drnišu je počela provedba projekta SUSTOUR. Kroz trideset mjeseci postavit će se tri mlinska pogona u Staroj mlinici u kanjonu Čikole, posjetiteljski sadržaji na Gradini, multimedijalno će se opremiti Info centar u Pakovu Selu te organizirati niz autentičnih agroturističkih i kulturnih događanja za posjetitelje.

U Velikoj gradskoj vijećnici održana je početna konferencija projekta Sustainable Tourism for Local Development – SUSTOUR. Nositelj projekta je Grad Drniš, i to u partnerstvu s Šibensko-kninskom županijom, Turističkom organizacijom iz Herceg Novog i Ministarstvom obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije zapadnohercegovačke sa sjedištem u Širokom Brijegu. Projekt je vrijedan više od milijun i 900 tisuća eura.


Grad Drniš je u zadnjih desetak godina proveo više od dvadeset pet projekata koji su financirani sredstvima Europske unije, istaknuo je na početnoj konferenciji gradonačelnik Josip Begonja. Ovo je jedan od četiri koji se realiziraju uz tzv. prekograničnu suradnju Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Industrija i poljoprivreda bile su nekad okosnice razvoja ovog kraja, no to se mijenja pa je nužno razvijati turističke potencijale, dodao je gradonačelnik Begonja.

Gradonačelnik Josip Begonja

Predstavljanje projekta SUSTOUR

Predstavljanje projekta SUSTOUR

Foto: scokaric / HRT

Interreg suradnja prepoznaje zajedničke potencijale šireg dinarskog područja, istaknuo je župan dr. Marko Jelić koji je pozdravio intenzitet suradnje država na tom prostoru. Tome doprinosi i projekt SUSTOUR, koji je primjer pametnog korištenja novca iz europskih fondova. Županija će uložiti svojih 400 tisuća eura. 

Župan dr. Marko Jelić

Predstavljanje projekta SUSTOUR

Predstavljanje projekta SUSTOUR

Foto: scokaric / HRT

Ova izvangranična suradnja prepoznaje zajedničke prostorne i kulturne vrijednosti, kazala je rukovoditeljica sektora za EU, regionalne i nacionalne fondove Turističke organizacije Herceg Novi Tonka Tomašević. Napomenula je da je Herceg Novi smješten ispod Orjona, naviše točke jadranskih Dinarida, a zahvaljujući svojoj atraktivnosti godišnje bilježi skoro tri milijuna noćenja. No, još je prostora za razvoj, osobito ruralnog i cjelogodišnjeg turizma.

Tonka Tomašević, Turistička organizacija Herceg Novi

Projekt je od iznimne važnosti za Županiju zapadnohercegovačku u Bosni i Hercegovini. Tamošnja ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Daniela Perić kazala je da su tek na početku korištenja europskih sredstava.

Ministrica Daniela Perić, Županija zapadnohercegovačka

Projekt održivog turizma za lokalni razvoj počeo je u rujnu prošle godine i provodit će se trideset mjeseci.

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.