Hrvatski radio

Radio Sljeme

Javni prijevoz među jeftinijima u Europi

30.10.2014.

09:47

Autor: Jelena Römer

HRT logo

HRT logo

Foto: HRT / HRT

Cijena javnog prijevoza u Zagrebu u usporedbi s ostalim europskim prijestolnicama spada među jeftinije, pokazuje istraživanje belgijskog lista Le Soir.

Le Soir je prikupio podatke o cijenama dnevne karte u javnom prijevozu s kojom se odrasla osoba može voziti 24 sata u većini glavnih gradova zemalja članica EU-a te u Norveškoj i Švicarskoj, s tim da je umjesto švicarskog glavnog grada Berna uzeta Ženeva. Nedostaju podaci za nekoliko glavnih gradova - Ljubljanu, Bratislavu, Tallinn, Rigu, Vilnius, Helsinki i Luxembourg. 

U Zagrebu dnevna karta za odraslu osobu košta 4 eura, kao i u Ateni i Pragu, a nešto skuplja je Budimpešta, 5 eura. Najjeftinija je Sofija, 2 eura, slijede Varšava, gdje je dnevna karta 3,5 eura, zatim Bukurešt 3,6 eura. Najskuplji je Kopenhagen, gdje karta stoji 17 eura, zatim Stockholm, 12 eura. U Londonu se cijena dnevne karte kreće od 11 eura pa sve do 21 euro u vrijeme najveće prometne gužve.

Prosječna cijena dnevne karte u Europi je 7,2 eura. Najbliže prosjeku su Bruxelles, 7 eura, Dublin, 6,9 eura i Berlin sa 6,7 eura.

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.