Europski je dan prava pacijenata. Uz to, Hrvatska udruga za promicanje prava pacijenata obilježava 25 godina svog postojanja. Cilj udruge je promovirati Europsku povelju o pravima pacijenata unutar Hrvatske na najvećoj mogućoj razini.
18.04.2024.
13:14
Autor: Tea Barić / HRT Radio Sljeme
Prava pacijenata
Foto: Miranda Cikotic / PIXSELL
Europski je dan prava pacijenata. Uz to, Hrvatska udruga za promicanje prava pacijenata obilježava 25 godina svog postojanja. Cilj udruge je promovirati Europsku povelju o pravima pacijenata unutar Hrvatske na najvećoj mogućoj razini.
Kada su u pitanju prava pacijenata u našoj zemlji, počelo se mnogo više govoriti o tome. Međutim, u praksi to još uvijek nije zaživjelo onako kako bi trebalo, kazala je doktorica Jasna Karačić Zanetti i dodaje da bi se svaka pritužba pacijenta trebala uzeti kao nešto iz čega se može mnogo toga naučiti.
- Onog trenutka kada jedna pritužba pacijenta ili njegov komentar bude nešto značio, u odnosu na to da se nešto promijeni, da se to uzme kao jedna povratna informacija i kao jedan odgovor na nešto što treba mijenjati, onda tek možemo govoriti da se nešto promijenilo. Dok god se ignoriraju ti komentari pacijenata i njihov dojam o zdravstvenom sustavu, do tada neće biti nikakvih promjena na bolje, istaknula je Karačić Zanetti.
U promicanju prava pacijenata, Udruzi u korist ide izuzetno dobra suradnja s liječnicima.
- Nas i sami liječnici zovu iz bolnica da nas pitaju kako napraviti neke stvari, kako riješiti probleme koje oni imaju s pacijentima. To je recimo interesantno da smo u protekloj godini imali više poziva liječnika, nego pacijenata, kada je u pitanju sigurnost pacijenata, kazala je Karačić Zanetti.
Karačić Zanetti istaknula je i što je hrvatskom zdravstvenom sustavu najpotrebnije da odnos liječnika i pacijenta bude još kvalitetniji.
- Pa osobno međusobno poštivanje, znači i da pacijent poštuje sve zdravstvene djelatnike, i sami zdravstveni djelatnici morali bi puno više poštivati pacijenta. Naš je prijedlog bio da se konačno uvede jedan pravi sistem nagrađivanja zdravstvenih djelatnika jer ih to može motivirati za dalje i da se na taj način i drugi natjeraju da rade bolje, rekla je Karačić Zanetti.
Izdvojila je dva ključna problema s kojima se najčešće susreću kada se radi o kršenju prava pacijenata:
- Pacijenti se najviše žale na tu komunikaciju, odnosno na informacije, da ne znaju dovoljno o svom zdravstvenom stanju, da ne znaju daljnje postupke što će se događati. To liječnici često opravdaju time da nemaju vremena. Drugo su naravno liste čekanja koje su zaista jedan od gorućih problema i često dovode u pitanje dostupnost zdravstvene zaštite, istaknula je Karačić Zanetti.
Prošle je godine Udruga uputila prijedlog da svaki pacijent, koji napusti zdravstvenu ustanovu, može ocijeniti pozitivne i negativne stvari, čime bi Udruga dobila jasan uvid u rad institucije.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora
HRVATSKI RADIO
MEĐUNARODNI KANAL
NACIONALNI PROGRAMI