1.svibnja
Tuča i kiša s grmljavinom završile su prvosvibanjski praznik. Oko 19 sati područje grada zahvatilo nevrijeme s kišom koja se pretvorila i u tuču. U nekim je kvartovima padao led veličine graška.
2. svibnja
“Sljemenski fićo” izvučen s Medvednice u sklopu projekta „Svi na zeleno“, čiji je pokretač Radio Sljeme, postavljen je na Bundeku i ukrašen cvijećem i zelenilom da bi kasnije postao jednim od izložaka Floraarta.
4. svibnja
Spomenik Đure Deželića, organizatora hrvatskih vatrogasaca vraćen je na staro mjesto u ulicu koja nosi njegovo ime pokraj buduće zgrade Muzičke akademije.
9. svibnja
Nakon dvije godine stanke i nešto više od 80.000 snimljenih prometnih i drugih prekršitelja, u Zagrebu će se, od njegova najužeg središta do Jelkovca, postaviti 60 novih nadzornih kamera. Tako će sada njima biti pokriveno 95 lokacija u cijelome gradu.
12. svibnja
Na Bundeku posađene japanske sakura trešnje. Početak je to prvog japanskog vrta u Zagrebu.
16. svibnja
Na norijadi sudjelovalo oko 5000 maturanata. Oštećena su dva autobusa ZET-a, a 11 maturanata je bilo privedeno zbog remećenja reda i dvoje zbog konzumacije marihuane.
26. svibnja
U promo spotu kampanje za razvrstavanje otpada gradonačelnik pokazao kako to treba raditi. Moto kampanje je 'Stavi pravu stvar na pravo mjesto', a glavna zanimacija prvog čovjeka Grada kuhanje ajngemahteca.
U samo nekoliko trenutaka ljetne vrućine zamijenila jaka kiša i snažno nevrijeme koje je poharalo grad. Na Borongaju je padala tuča veličine lješnjaka.
31. svibnja
Na Dan grada Zagrepčani uz Filharmoniju pjevali Serbus Zagreb. Pod dirigentskom palicom Ive Lipanovića i uz pratnju akademskog zbora Ivan Goran Kovačić filharmonija je na Trgu kralja Tomislava izvodila djela brojnih poznatih skladatelja. Za kraj koncerta publiku su počastili izvedbama Moj Zagreb, tak imam te rad i Serbus Zagreb. Veliki broj građana krenulo je nešto prije 21 sat u tradicionalnu procesiju od zagrebačke Katedrale preko glavnog trga do Kamenitih vrata.
* * *
U navijačkoj euforiji koja se podgrijavala u prvoj polovici lipnja nicale su navijačke zone na kojima se spremalo uživo prenositi utakmice Hrvatske nogometne reprezentacije. Interes je kratko potrajao, upravo koliko i sudjelovanje reprezentacije na tom prvenstvu.
8. lipnja
Botanički vrt proslavio 125 rođendan! Najstariji u Hrvatskoj, smješten u samom središtu Zagreba, treća je najpopularnija turistička znamenitost grada, zakonom zaštićen 1971. kao kulturno dobro i spomenik parkovne arhitekture.
11. lipnja
Prosvjedi pod motom ''Ne želimo antene pod prozorima'' održali su se u Splitu, Kaštel Lukšiću, Šibeniku, Perušiću i istranskoj Pobri, a u Zagrebu su se okupili stanovnici Prečkog i Vrbana nezadovoljni postavljenim antenama na trgovačkom centru Point.
12. lipnja
Prvi kupači na Bundeku i Jarunu otvorili sezonu kupanja, a građani nisu propustili ni priliku za sunčanje na Zrinjevcu. Prognoze su najavljivale temperature do 31 Celzijevog stupanja.
13. lipnja
Ponovno kiša. U kratkom je roku palo dvadeset litara vode po četvornom metru pa su Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba i 16 dobrovoljnih vatrogasnih društava s područja grada odradili oko 120 intervencija.
14. lipnja
Uz zvukove afričkih bubnjeva u zoološkom vrtu službeno je otvorena šest milijuna vrijedna nova nastamba za lavove, Lavlja stijena Kidepo (na slici). Mnogi građani došli su vidjeti i Lea – novog kralja Zoološkog vrta. Čast otvorenja nastambe pripalo je djevojčici Loti Vudrag koju je iz okupljene gomile izabrao gradonačelnik.
21. lipnja
Radio Sljeme okončalo je projekt "Svi na zeleno" novim ekološkim događajem na Medvednici, ovog puta na livadi Ponikve i kod Planinarskog doma 'Glavica'. Ponovno se izvlačilo automobilsku olupinu, čistilo smeće, ali i predstavljalo 'zelene' tehnologije, električne automobile, odvojeno prikupljanje otpada i drugo. Posjetitelje je 'Zelenom magistralom' do Ponikva vozio ZET-ov plinski autobus posebno ustupljen za potrebe projekta. Do kraja godine "Svi na zeleno" još će park na Trešnjevačkom trgu uređen na inicijativu Radio Sljemena imenovati po pokojnom Zvonimiru Milčecu.
23. lipnja
Lagano zahlađenje i naoblačenje utjecali na atmosferu devetog izdanja INmusic festivala na Jarunu. Posjetitelja nije nedostajalo. Ulaznice je kupilo 70.000 ljudi, od kojih se 4.000 smjestilo u kampu.
27. lipnja
Groblje Mirogoj dobilo Priznanje izvrsnosti (Certificate of Excellence) za 2014. godinu koje mu je dodijelio TripAdvisor. Turisti iz čitavog svijeta koji su posjetili najveće zagrebačko groblje, hvalili su njegovu kulturnu vrijednost, arhitekturu te uređenost groblja i brigu o njegovoj hortikulturi. U ocjenjivanju je bilo najviše izvrsnih ocjena. Tako su ga posjetitelji sa 132 glasa ocijenili izvrsnim, sa 66 ocjena vrlo dobrim i 19 ocjena prosječnim, a nitko od posjetitelja nije mu dodijelio ocjene slab ili loš
* * *
1. srpnja
Zagrepčani su od prvog srpnja trebali početi plaćati odvoz otpada po volumenu, no kako se datum približavao, a onda i protekao, odluka o naplati i cijeni prolongirana.
2. srpnja
Otvorena ZET-ova suvenirnica u starom tramvaju smještenom ispred Tehničkog muzeja. Ondje se može dobiti i informacije o uslugama ZET-a i putem informativnih zaslona pratiti aktualna gradska i prometna događanja.
4. srpnja
Tisuće građana okupilo se na Bundeku kako bi prisustvovali otvorenju četrnaestog međunarodnog festivala vatrometa. Publika je uživala i u izvedbi orkestra, zbora i solista Opere HNK Zagreb.
8. srpnja
Krupni otpad postao je jedan od većih gradskih problema. U dva sata ujutro vatrogasci su zaprimili dojavu o požaru u ulici Boždara Magovca 31. Netko je zapalio glomazni otpad zbog čega je oštećeno pet osobnih vozila koja su bila parkirana pored nelegalnog odlagališta.
9. srpnja
Tramvaji progovorili engleski. Budući da Zagreb posjećuje velik broj stranih gostiju započela je testna faza govornih obavijesti na engleskom jeziku u tramvajima na Trgu bana Jelačića. Najavljeno je da će se nakon testne faze glasovne informacije na engleskom jeziku davati i kod drugih stajališta na kojima je veća frekvencija stranih gostiju, primjerice u neposrednoj blizini željezničkog i autobusnog kolodvora.
15. srpnja
Širi se parkiralište na prostoru nekadašnjeg Paromlina, starog industrijskog objekta koji je i zaštićena kulturna baština. Ministarstvo kulture je utvrdilo je da je Paromlin srušen bez dozvole i pokrenulo inspekcijski postupak protiv Grada Zagreba kako bi se utvrdila odgovornost zbog nepoštovanja zakonske procedure pri rušenju kulturnog dobra.
18. srpnja
Za sve zainteresirane Zagrepčane i brojnije turiste otvorena dvorišta Gornjega grada uz opuštenu atmosferu, dobru glazbu i biranu eno-gastro ponudu.
21. srpnja
Započele 3. Hrvatske svjetske igre. Nastupilo 750 sportaša iz 25 država svijeta s ciljem da ova sportska manifestacija bude poveznica iseljene i domovinske Hrvatske.
27. srpnja
Preraspodijeljen novac predviđen za nove fontane u gradu. Još početkom godine u proračunu osiguranih 24 milijuna kuna raspoređeno je tako da je za fontane ostavljeno dva milijuna, a ostala 22 milijuna potrošit će se na druge projekte.
Krajem srpnja intenzivirali su se i ljetni radovi na zagrebačkim prometnicama. Započela je obnova Slavonske avenije od fontana do Radničke pa će se do 18. kolovoza voziti naizmjence. Radovi su počeli i u Jukićevoj od Kačićeve prema Savskoj. U Savskoj se obnavljala pruga pa tramvaji nisu vozili na dijelu od Vukovarske do Cibone u smjeru grada.
30. srpnja
Kraj srpnja donio je novo nevrijeme. Zamračilo se nebo nad gradom, ali što je bilo još strašnije, zbog nestanka struje zacrnili su se i monitori kontrole leta na zagrebačkom Plesu u trenutku kad su navodili prelete 119 zrakoplova.
* * *
Ljetno u gradu bilo je vrlo sadržajno. Brojne kulturne manifestacije pretvorile su Gornji grad u najzanimljivije mjesto za večernje izlaske. Mnogi su uživali u gledanju filmova pod zvijezdama u Ljetnom kinu Gradec ili slušanju koncerata na Strossmayerovu šetalištu. Na području Horvati-Gredice-Jarun, ŠRC Jarun, Špansko-Malešnica, Retkovec radnici Eko deratizacije zaprašivali su komarce. Ljetne su oluje još nekoliko puta „oprale“ grad. Zatvoren je bio podvožnjak u Škorpikovoj te se iz njega ispumpavala voda. U Savskoj, blizu mosta, gorio je noćni klub, u ulici Donji Prečac kod Jordanovca grom je udario u kuću.
18. kolovoza
U Zoološkom vrtu morski lavovi Abi i Kan dobili novu nastambu, a savladali su i nove trikove.
19. kolovoza
Strah od ebole stigao i do nas. 18 ljudi stavljeno je pod zdravstveni nadzor u trajanju od 21 dan jer su se vratili iz zemalja ugroženih ovom bolešću. Niti jedna od njih nije pokazivala simptome zaraze.
20. kolovoza
Na platou ispred nove zgrade Muzičke akademije postavljena je 30 metara visoka metalna skulptura kao prvi dio kompozicije zamišljene od arhitekta Milana Šosteriča.
Na Jarunu je noću buknuo veliki požar u kojem je izgorio noćni klub. Buktinja je zahvatila i krovište obližnjeg restorana Lido.
27. kolovoza
Nakon kratkog sunčanog razdoblja nad Zagrebom i okolicom ponovno je pala obilna kiša. Vatrogasci su imali puno posla. Na Gornjem Vrapču u Pustakovoj ulici urušilo se stablo, a isto se dogodilo i na Šalati 3.
Kraj kolovoza obilježila je potraga za automobilom kojim se sugrađanka zaletjela u Savu.
Sutra, na Staru godinu pročitajte i posljednji dio 'Zagrebačkog vremeplova 2014.' i podsjetite se što je obilježilo zadnja četiri mjeseca ove godine.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.