Javna špina na Trgu pet bunara
Foto: Projekt "Žedni grad" / -
Prema riječima aktivista Saše Šimprage, voditelja projekta „Žedni grad”, javno dostupna pitka voda pokazatelj je komunalnog, javno-zdravstvenog i civilizacijskog standarda. Provodeći istraživanje u nizu dalmatinskih gradova Šimpraga je naišao na poražavajuće podatke – nedostatak javno dostupne pitke vode je alarmantan.
Šimpraga Split ističe kao grad koji najbolje stoji s javnim špinama dok je Trogir na dnu ljestvice.
- Zadar je tu možda u najnezavidnijioj situaciji. To je grad s izrazito niskim komunalnim standardom po pitanju u javnom prostoru dostupne besplatne pitke vode.
Paradoks je u tome što s jedne strane imate grad izrazito bogate povijesti u kojem je javno dostupna voda i kroz mrežu bunara i javnih česmi uvijek imala svoje mjesto a danas je to svedeno na nekoliko, uglavnom, neispravnih špina, kaže Šimpraga uz napomenu kako je temeljem projekta „Žedni grad” Grad Zadar prepoznao inicijativu i stavio u funkciju špine na Trgu pet bunara.
No ostaje potreba za novim špinama u perivoju Vladimira Nazora ili na zadarskoj Rivi, kaže Šimpraga.
Saša Šimpraga o špinama u perivoju V. Nazora
Da i u Gradu razmišljaju o javnim špinama potvrdio nam je pročelnik za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša Grada Zadra Robertino Dujela.
- Nerijetke su intervencije u prostoru rubnih Mjesnih odbora gdje realiziramo priključak, postavimo špinu na omiljena okupljališta građana bilo da je riječ uz sportske terene, trgove i slično.
Daleko izazovniji su zahtjevi postavljanja špina u povijesnoj jezgri, zoni obuhvata konzervatora jer sam dizajn zahtjeva projektiranje uz prethodne suglasnosti nadležnih službi, kaže Dujela i navodi kako je zasad javno dostupna pitka voda na Trgu pet bunara i Trgu Petra Zoranića dok će planiranom rekonstrukcijom i obnovljena Riva dobiti svoju špinu.
Pročelnik Dujela o javnim špinama u Zadru
I dok Zadrani gotovo jednoglasno tvrde kako u Zadru nema dovoljno javnih špina, u Vodovodu ističu da je za dobivanje priključka potrebna inicijativa i uredna dokumentacija.
- Moram napomenuti da voda nikad nije besplatna. Netko ju mora platiti. Javne špine imaju svoje brojilo i uglavnom trošak snosi Grad Zadar. Mislim da je puno pametnije postavljati špine na potisak kako bi se voda racionalnije trošila i naravno važno je da građani i gosti grada špine čuvaju, ističe Tomislav Matek, direktor zadarskog Vodovoda.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.