Hrvatski radio

Radio Zadar

Večeras "Infišacije"

08.12.2025.

06:39

Autor: Radio Zadar

predstava Infišacije

predstava Infišacije

Foto: Radio Zadar / Hrt


HNK ZADAR


Petak  09.1. 2026



Autor: Petra Mrduljaš - prema Pohvali ludosti Erasma Rotterdamskog i Stephenu Berkoffu


Režija: Dražen Ferenčina


Scenografija: John Čolak


Kostimografija: Sanja Jureško


Glazba: Ivan Ivić


Oblikovanje svjetla: Galen Matulina



ULOGE


Alen Liverić / Dominik Karakašić / Žana Bumber/ Isidora Ferenčina i Mimi Zadarski





 "Infišacije" su scenska prilagodba “Pohvale ludosti “ Erasma Rotterdamskog, humoristične tirade o ludosti kao izvoru životnoga mira i radosti. 


 Kao narativni oslonac za ovu suvremenu komediju poslužila je uvodna situacija satirične komedije “Kvetch” Stephena Berkoffa u kojoj upoznajemo vrlo obične ljude u vrlo običnoj situaciji – za stolom na večeri, a pritom pratimo   izgovorene riječi, ali i i pravu bujicu onih neizgovorenih. Ta se forma pokazala zahvalnom podlogom za scenski prikaz temeljnih Erasmovih misli o ludosti kojoj je ljudski rod od pamtivijeka klanja i istodobno se stidi     svojega  najmoćnijega božanstva.


 Predstava zamućuje granice stvarnoga i imaginarnoga pokazujući da se prave drame i komedije događaju u našoj nutrini, a sraz želja i mogućnosti, strahovanja i nadanja dovodi do općega ludila. Dok umišljaji, ishitrene ideje i   opće mahnitanje tvore svakodnevnicu našega javnoga prostora, ova će komedija dočarati slično ludilo koje vlada, ne samo iza zatvorenih vrata pojedinih obitelji, nego i u glavama svih nas, te nas navesti da se nasmijemo ludovanju   likova  pod reflektorima pozornice, ali i vlastitim mušicama.


Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.