Stigli su u Zadar na Otočni sabor otočani s najudaljenijih jadranskih otoka, Lastova, Korčule, Mljeta.
27.03.2014.
14:08
Autor: Ana Dobrović
Stigli su u Zadar na Otočni sabor otočani s najudaljenijih jadranskih otoka, Lastova, Korčule, Mljeta.
Na Mljetu je stanovništva sve manje, prosjek starosti 70 godina. Po indexu naseljenosti, na svakoga dođe oko 11 četvornih kilometara, a trajekti voze skoro prazni, poručuje Pavo Debelić – predsjednik Otočnog Sabora za dubrovačko – neretljansku županiju.
Mi smo spali isto kao otok pod regiju razvijenosti, a to ne može ići, mi smo totalno nerazvijeni kao otok.
Peticiju su potpisivali otočani duž čitavog Jadrana, traže uvrštenje u Zakon o regionalnom razvoju da otoci uđu u potpomognuta područja. I predali je voditelju u sektoru za otoke Ministarstva regionalnog razvitka i EU fondove, Mili Bratičeviću.
Peticiju ću proslijediti svojima, i mislim da je to samo dokaz da se mora poslušat bilo naroda, , da život na hrvatskim otoci ne samo u 20, nego 120 godina, je izuzetno težak, i osjetljiv i moramo mu ozbiljno prići.
A ozbiljno treba prići, i malom ribolovu – poručuje predsjednik Otočnog Sabora – Denis Barić.
Da se prihvati naš prijedlog sa skupštine, da se ne radi diskriminacija u odnosu na godine starosti, nosioce dozvola, financije, i da se uvrsti kao tradicionalni.
Uskoro, Denis Barić, uz Tonina Piculu, putuje u Bruxelles, gdje će 2. travnja, obrazložiti stajališta i potrebe otočana da se mali ribolov zaštiti kao tradicionalna baština.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora