Hrvatski radio

Radio Zadar

Prva želja, dopisivati se s unucima

07.03.2014.

10:34

Autor: Filip Buzov

HRT logo

HRT logo

Foto: HRT / HRT

Teško je zamisliti današnji moderan život bez korištenja računala. Dok mlađe generacije rad na računalu s lakoćom svladavaju, zrelijim generacijama to predstavlja puno teži izazov, te im je u tome potrebna i pomoć sa strane. Takvu ulogu već nekoliko godina preuzela je zadarska Gradska knjižnica gdje se priređuju tečajevi osnova rada na računalu za umirovljenike.

Tečaj se održava tijekom peta dana u trajanju od dva sata, a voditelj je volonter, Nebojša Fijala, također umirovljenik. Kako nam je rekao, kroz svoje životno i radno iskustvo stekao je određeno znanje u radu s računalima koje želi dalje nesebično prenositi dalje. " Najvažnije je da kroz deset sati steknu jedan stav, da se ne smiju strašiti računala kao stroja, da će se pokvariti, drugo da ga prihvate kao dio svakodnevnice i da se služe s njim u pretraživanju interneta, radi saznavanju informacija, te da znaju primiti i poslati poruke." 

Polaznica Marija kazala nam je kako je na tečaj krenula, jer je ostala sama, sin se odselio. Želja joj je naučiti koristiti računalo kako bi mogla razmjenjivati slike s unucima, no dodaje kako ju virtualni svijet previše ne zanima.

Polaznica Grozdana kroz svoj radni vijek već se susretala s računalom, radila je u knjigovodstvu. Sada u mirovini, želi naučiti više, kako koristiti Internet za čitanje vijesti, slanje poruka, dopisivati se s rodbinom iz Australije.   

 

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.