Hrvatski radio

Drugi program

Tedeschi: Cedevita Olimpija trebala je svaku drugu utakmicu igrati u Zagrebu

10.03.2025.

16:25

Autor: Lovorko Magdić/Matteo Novaković/HR2

Direktor Atlantic Grupe Emil Tedeschi, arhivska fotografija

Direktor Atlantic Grupe Emil Tedeschi, arhivska fotografija

Foto: Goran Stanzl / Pixsell

Proteklog tjedna košarkaši Cedevita Olimpije pobjedom na domaćem parketu nad Bešiktašem plasirali su se među osam najboljih u EuroCupu. Osnivač i većinski vlasnik Atlantic Grupe te predsjednik košarkaškog kluba Cedevita Olimpije, Emil Tedeschi, bio je gost emisije Sport i glazba u kojoj je govorio o problemima hrvatske košarke, spajanju Cedevite Zagreb i Olimpije te odličnom rezultatu u Europi. S njim je u Ljubljani razgovarao Lovorko Magdić. 

- Kao predsjednik kluba i netko tko u njega ulaže izuzetno sam zadovoljan glavnim trenerom Zvjezdanom Mitrovićem i sportskim direktorom Španjolcem Molerom. Mislim da nam to garantira dobru perspektivu u budućnosti. Naime, mi smo klub koji je među 24 kluba u EuroCupu šesnaesti ili sedamnaesti po budžetu i veseli nas što imamo dobru momčad u ovim ne jednostavnim ekonomskim uvjetima. No, na kraju pobjeđuje kemija i timski duh momčadi, a ne imena i proračunski odnosi, govori u uvodu Tedeschi.


Šest godina prošlo je od kada više niste samo Cedevita Zagreb, već Cedevita Olimpija?


- Trebalo je vremena da ideja o spajanju dva kluba iz istog ranga ljudima sjedne. Od prvog trenutka sam znao da je to moguće i da ćemo to izrealizirati. Stvorili smo europski respektabilan klub. Prije šest godina nam je Euroliga dala pravo postojanja prije nego li su nas verificirali sportski i državni Forumi u Sloveniji. Dala nam je mjesto u EuroCupu koju je izborila Cedevita Zagreb. Mislim da smo danas relevantan europski klub. Volim tepati da smo najbolji mali klub u Europi. Ima ljudi koji bi voljeli da igramo u Euroligi, no mi to s današnjim proračunom ne možemo ostvariti, međutim, ako se to dogodi, pripremit ćemo se i za to. Iako možemo vidjeti kako i u EuroCupu ima odličnih momčadi kao što su Gran Canaria, Hapoel Jeruzalem, Turk Telecom, Budućnost pa i Bešiktaš, riječ je o vrlo respektabilnom natjecanju u kojem uživam da smo među osam najboljih.

Cedevita Olimpija

Cedevita Olimpija

Foto: Šime Zelić / PIXSELL

Fuzija dva kluba primjer je kakav danas nije čest? 


- To je jedinstveni primjer. Kad smo u to ulazili žao mi je da nije postojao interes oko moje izvorne ideje da mi svaku drugu domaću utakmicu ABA Lige, EuroCupa, potencijalno i Eurolige igramo u Zagrebu. Vjerojatno bi to stvorilo određeno nezadovoljstvo dijela publike u Sloveniji, no smatrao sam da je to moguće i legitimno. S druge strane, treba voditi računa o sentimentu publike jer ako ga nema, onda čemu forsirati tu ideju i mislim da je to propuštena prilika za koju danas nema apetita. Izuzetno sam zadovoljan u Ljubljani gdje imamo odličnu infrastrukturu i brojne prijatelje kluba koji nam pomažu bez kojih ovo ne bi bilo moguće.


Što mislite o hrvatskoj košarci?


- Nažalost, živimo jedan loš trenutak koji je posljedica niza loših odluka, upravljanja i kadroviranja. Svojevremeno mi se spočitavalo kako Cedevita Zagreb nije napravila ništa bitno za hrvatsku košarku, međutim, danas u našim klubovima vidim niz igrača koje je razvila upravo zagrebačka Cedevita. Imamo svoj dom na Velesajmu i najuređeniji smo klub u Hrvatskoj ligi. Nažalost, još uvijek živimo u prošlosti, na staroj slavi hrvatske košarke. Naravno, i dalje imamo potencijala te se dogode poneki bljeskovi, ali danas se cijeli sustav oko košarke promijenio, govori i dodaje:


- Mladi sada odlaze u strane klubove, dobivaju novce na američkim sveučilištima i nije jednostavno s obzirom na ekonomske prilike u Hrvatskoj biti konkurentan. Smatram da je odgovornost na HKS-u da pomogne u organizaciji kvalitetnih klubova jer bez njih i škola košarke nema kvalitetne reprezentacije. Postoji senzibilitet Vlade RH i HOO-a da se nešto napravi, ali i dalje u košarkaškoj obitelji nema mudrog razgovora. Sve dok se ne počnu angažirati ljudi s iskustvom i rezultatima, neće ni hrvatskoj košarci biti bolje.


Cijeli razgovor poslušajte u nastavku.

Emil Tedeschi, razgovor

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.