škrinja 3
Foto: Etnografski muzej / -
Etnografski muzej u Zagrebu čuva 147 takvih škrinja i to su reprezentativni primjerci iz svih dijelova Hrvatske, a ima ih i iz BiH i Crne Gore... Po tome su jedinstveni u našoj zemlji, jer mogu pokazati sveukupno nacionalno blago i međusobno usporediti sve te škrinje, druge kućanske predmete i komade namještaja.
škrinja 2
Foto: Etnografski muzej / -
Bakine i slične škrinje preživjele su, doista, sve: generacije i generacije, selidbe, požare, potrese, poplave... izdržljivost su nastavile dokazivati i u samom Muzeju; smještene od samog osnutka 1919.g. u depou u podrumskom prostoru iskusile su kapilarnu vlagu i još puno toga. O njima govori dr.sc. Zvjezdana Antoš:
Etnografski muzej, škrinje
škrinja
Foto: Etnografski muzej / -
Postojale su i manje škrinje za nakit – nešto, gotovo, kao 'neseser', u današnjem smislu riječi... Premda su bile dosta veće od toaletnih torbica kakve poznajemo - čak duljine i nekih pola metra... One nisu bile tako česte, jer je i za njih trebalo imati novaca. Muškarci su je nosili u novi dom mladenke zajedno s velikom škrinjom, a te manje, drvene škrinje, koristile su se za nakit, perle, vrpce, konac za zlatovez ili izradu opet neke nove vrijednosti.
I svaka je morala biti puna i to - napunjena do vrha.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.