U noći s nedjelje na ponedjeljak 27./28. ožujka dodijelit će se prestižna filmska nagrada Oscar 2022. "Ljubitelji filma, ujedinite se!" slogan je ovogodišnje svečane dodjele, a dobra je vijest da se 94. oskarovska noć, nakon prošlogodišnjeg pandemijskog miš-maša vraća u dobro znani Dolby Theater u Los Angelesu.
Dobra bi vijest trebala biti i da su organizatori, uslijed pada gledateljskog interesa, odlučili dinamizati dodjelu – izbacili su pokoju kategoriju iz izravnog prijenosa što nije prošlo bez prigovora, a ceremoniju će voditi tri glumice i komičarke Regina Hall, Amy Schumer i Wanda Sykes.
Loša je vijest da će velik dio prezenterskih i pobjedničkih govora biti posvećen agresiji na Ukrajinu jer razum govori kako bi bilo dobro da se ta agresija nije ni dogodila. Ostalo su, eto, prognoze. One su nezahvalne. I unaprijed se čini jasno kako su glasači Američke filmske akademije prilikom nominacija napravili i određene nelogičnosti. Što povećava nezahvalnost prognoza. Ali, to opet ne znači da ne trebamo pokušati.
Ilustracija, Oscar
Foto: Alexandra / Pixabay
Najbolji film
Hoće li Netflix do svog prvog Oscara za najbolji film? Psihološka drama locirana u vestern ozračje Šape pasje Jane Campion ima dvanaest nominacija, najviše između deset ostvarenja nominiranih u ovoj kategoriji. Šape pasje osvojio je gotovo sve što je mogao osvojiti, a opet filmovi s tako velikim brojem nominacija ne prolaze baš dobro u onim glavnim kategorijama. Dugo mu je kao glavni konkurent figurala Brannaghova povijesna sličica Belfast, no u zadnje se vrijeme kao takozvani sleeper spominje CODA, topla drama smještena u svijet gluhonijemih osoba. Riječ je o prepravku svojedobne francuske uspješnice Obitelj Belier, a američke prerade djela iz drugih kinematografija tradicionalno dobro kotiraju kod akademijinih glasača. Veliki autor Paul Thomas Anderson je u Licorice Pizzi napravio svoj najemotivniji film i potpisniku ovih redaka vrlo drag. Ali, Šape pasje uzele su ga pod svoje.
Između deset nominiranih filmova u ovoj kategoriji neki nominaciju nisu zaslužili. Primjerice, satira Ne gledaj gore koja je površna upravo onoliko koliko kritizira površnost, a svakako čudi što se u to društvo nije uspjela ugurati izvrsna povijesno-politička drama Being the Ricardos Aarona Sorkina.
Pobijedit će – Šape pasje
Trebao bi pobijediti – Šape pasje
Nije trebao biti nominiran – Ne gledaj gore
Trebao bi biti nominiran – Being the Ricardos
Najbolja režija
I ovdje je veliki favorit Jane Campion, samo je pitanje hoće li se u oskarovskoj noći priča okrenuti prema Šapama pasjim. Steven Spielberg je napravio dobar posao s rimejkom Priče sa zapadne strane, no ipak riječ je o preradi, a kad smo kod mjuzikla Tik, tik...boom! Nam se čini kreativnim prvakom malog vala obnove zanimanja za jedan od omiljenih holivudskih žanrova. Ryusuke Hamaguchi i njegov Drive My Car hipsterska je priča dodatno podgrijana uspjesima azijske kinematografije, a šteta je što se među pet nominiranih redatelja nije našao Dennis Villeneuve jer je njegovo čitanje Dine iznimno upravo u redateljskom smislu (Dina inače ima deset nominacija i vjerojatno će vladati u takozvanim tehničkim kategorijama).
Pobijedit će – Jane Campion
Trebala bi pobijediti – Jane Campion
Nije trebao biti nominiran – Ryusuke Hamaguchi
Trebao je biti nominiran – Dennis Villeneuve
Pripreme za ceremoniju
Foto: Mario Anzuoni / REUTERS
Najbolja glavna glumica
Ovdje je dugo kao favorit slovila Nicole Kidman koja je uistinu impresivna u Being the Ricardos. Međutim, glumačko udruženje nagradilo je Jessicu Chastain za ulogu propovjednice u Oči Tammy Fay. A kako je Kidman već oskarom ovjenčana za Sate, nagrada Chastain bila bi kao mini nagrada za životno djelo toj glumici. Penelope Cruz je solidna u Almodovarovim Paralelnim majkama, ali ni do koljena debitantskoj ulozi pop-pjevačice Alane Haim u Licorice Pizzi.
Pobijedit će – Jessica Chastain
Trebala bi pobijediti – Nicole Kidman
Nije trebala biti nominirana – Penelope Cruz
Trebala je biti nominirana – Alana Haim
Nagrada Oskar
Foto: Lucy Nicholson / REUTERS
Najbolji glavni glumac
U ovoj kategoriji neizvjesnost je smanjena svim silnim nagradama koje je pobrao Will Smith za ulogu oca sestara Williams u Kralju Richardu. Pa će taj glumac po prvi put do svog kipića. Iako je nama draži Andrew Garfield za nastup u mjuziklu Tik, tik...boom! A posebno nam je drag Kody Smith-McPhee koji je u Šape pasje temeljni dramski lik, ali je producentsko-akademijska kuhinja učinila svoje pa je za glavnog glumca nominirala inače sjajnog Benedicta Cumberbatcha, a Smitj-McPhee preselila među sporedne glumce, umjesto da bude obrnuto. I zato...
Pobijedit će – Will Smith
Trebao bi pobijediti –Andrew Garfield
Nije trebao biti nominiran – Benedict Cumberbatch
Trebao je biti nominiran – Kody Smith-McPhee
Najbolji strani film
Glavni rivali ovdje su već spomenuti japanski Drive My Car i norveški Najgora osoba na svijetu, nominiran i za izvorni scenarij, u kojem Joachim Trier opet čeprka po milenijalnim ljubavno-identitetskim problemima. Naš je favorit pak hibridno dansko remek-djelo Bijeg, butanski Lunana nismo gledali, pitanje je zašto u konkurenciju nije upao,primjerice venecijanski pobjednik Događaj Audrey Diwan, a još je veće pitanje kako je to pošlo za rukom tek prosječnom Sorrentinijevom Bila je to božja ruka.
Pobijedit će – Drive My Car
Trebao bi pobijediti – Bijeg
Nije trebao biti nominiran – Bila je to božja ruka
Trebao je biti nominiran – Događaj
Opširnu analizu oskarovske noći možete poslušati u emisiji o filmu Licem u lice 30.3. u 10.05 sati na Prvom programu Hrvatskog radija.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.