Međunarodni interdisciplinarni umjetničko-znanstveni simpozij o Jozsefu Angsteru održat će se 16. listopada u Valpovu.
15.10.2024.
11:04
Autor: Radio Osijek/AB
Simpozij o J. Angsteru
Foto: GV / -/-
Međunarodni interdisciplinarni umjetničko-znanstveni simpozij o Jozsefu Angsteru održat će se 16. listopada u Valpovu.
Plenarna je govornica Angsterova praunuka Judit Angster koja će prvi puta u Hrvatskoj izlagati o akustici i zvuku u orguljama. Angster je, podsjetimo, bio vrsni graditelj orgulja te ih je izgradio više od 1000, a današnji će simpozij okupio znanstvenike i umjetnike koji se bave orguljana i orguljaškom glazbom te je ujedno i masterclass. Nakon simpozija u večernjim je satima najavljen koncert u kapelici Svetog Trojstva dvorca Prandau-Normann na Angsterovim orguljama.
Josef (Jószef) Angster rođen je 7. srpnja 1834. u Jagodnjaku (Kácsfalu/Katschfeld, Kraljevina Hrvatska i Slavonija, Austrijsko carstvo) u obitelji podunavskih Nijemaca. Kao dvadesetgodišnji izučeni stolar krenuo je na svoje naukovno putovanje najprije prema Temišvaru, a potom u Beč i dalje u Dresden, Leipzig i Köln pa u Švicarsku. Od 1863. radio je u Parizu kod Aristidea Cavaillé-Colla, najznamenitijeg orguljara svog vremena, gdje je sudjelovao u gradnji niza orgulja. Godine 1866. vratio se u domovinu i u Pečuhu (Pécs/Fünfkirchen) osnovao tvrtku za izgradnju orgulja i harmonija.
Od 1869., kad su dovršene orgulje za tamošnju sinagogu, do 1903., kad je ovaj dugovječni, radišni, bogobojazni i skromni orguljar sinovima Emilu i Oskaru predao radionu sa 60-ak zaposlenika, u uporabi je bilo više od stotinju njegovih glazbala u katoličkim, židovskim i reformiranim bogomoljama na hrvatskom, austrijskom i mađarskom području, ali i izvan Austro-Ugarske Monarhije. Josef Angster umro je u Pečuhu 9. lipnja 1918. (Austro-Ugarska Monarhija na izdisaju). Zadnjih je godina bio svjedokom ekspanzije svoje tvrtke koja je prosperirala sve do sredine stoljeća, s 1307 dovršenih opusa u trećoj generaciji graditelja, ali je nakon nacionalizacije zatvorena.
Franz Metz smatra ga ne samo najvažnijim graditeljem orgulja na području Ugarske (a svakako i sjeverne Hrvatske), već i jednim od najznačajnijih orguljara svoga vremena. U Hrvatskoj je sagradio 40-ak orgulja, od Rijeke i Međimurja do Baranje (Darko Varga popisao ih je 45).
Uz 190. obljetnicu njegova rođenja organizira se međunarodni znanstveno-umjetnički simpozij u Valpovu, gdje su restaurirane jedne od njegovih najpoznatijih sačuvanih orgulja u Hrvatskoj. Sagrađene su 1876. u kapeli dvorca Prandau, kao op. 19, za baruna Gustava Hillepranda de Prandaua. Mecena nije štedio sredstva, a graditelj se pobrinuo da ove dvomanualne orgulje s 18 registara budu kvalitetne i okretne. Šaban ih smatra jednim od najvrednijih regionalnih spomenika kulture.
Iako se o Angsteru mnogo pisalo te o njemu i njegovim djelima postoji opsežna dokumentacija, na skupu se očekuje predstavljanje novih izvora, nekih novih spoznaja, novih čitanja, ali i reprezentativne izvedbe koje će još jednom potvrditi vrijednost glazbala i okruniti svečanost obilježavanja Angsterova rođendana.
Više u razgovoru Ane Mitar Šimić i Snježane Barić-Šelmić iz Udruge kreativna kulturna mreža.
Razgovor
Simpozij o J. Angsteru
Foto: GV / -/-
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora
HRVATSKI RADIO
MEĐUNARODNI KANAL
NACIONALNI PROGRAMI