U knjižari Nova pripremili su obilje kulturnih programa tijekom adventa. Danas pozivaju na predstavljanje drvene hrvatske slovarice, a sutra su domaćini programu Crnogorskog kulturnog društva "Montenegro-Montenegrina".
12.12.2014.
13:00
Autor: Amoreta Bajto
HRT logo
Foto: HRT / HRT
U knjižari Nova pripremili su obilje kulturnih programa tijekom adventa. Danas pozivaju na predstavljanje drvene hrvatske slovarice, a sutra su domaćini programu Crnogorskog kulturnog društva "Montenegro-Montenegrina".
Tvrtka Ponge d.o.o. i Knjižara Nova organiziraju predstavljanje novog proizvoda Dječje drvene igračke - Hrvatska slovarica. Ova didaktička i edukativna igračka namijenjena je djeci od 3 do 7 godina starosti prvenstveno za učenje slova, prepoznavanje boja, slaganje riječi i jednostavnih rečenica. Predstavljanje će obogatiti i glumci Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku Inga Šarić, Edi Ćelić i Lidija Kraljić Zavišić koji će izvesti ulomak iz predstave Družba djeda Abeceda!
U subotu u "Novoj" najavljuju prikazivanje dokumentarnih-mini filmova (HTV Zagreb i TVCG Podgorica):
o jubilejima suvremenika: 200-te obljetnice Ivana Mažuranića (1814 -1890) i Petra II. Petrovića Njegoša (1813 - 1851). Obilježit će se i dodjela Odličja reda Danice Hrvatske s likom Marka Marulića - laureatu prof. dr. sc. Miloradu Nikčeviću od strane predsjednika RH Ive Josipovića
ZNAČAJNE MANIFESTACIJE CRNOGORACA U OSIJEKU
Zajednica Crnogoraca Slavonije i Baranje, okupljena u krilu najstarijeg Crnogorskog kulturnog društva "Montenegro-Montenegrina" (1997) i naučne udruge Hrvatsko-crnogorsko društvo prijateljstva "Cratica-Montenegrina" (2000) i ove, kao i ranijih godina, slave svoje značajne godišnjice. Prošla i ova godina je u znaku 200-te godišnjice crnogorskog pjesnika, vladike i Vladara Petra II Petrovića Njegoša (1813 - 1851) koji je ostavio najdublje tragove u biću crnogorskog naroda i njegova savremenika, pjesnika i hrvatskog bana Ivana Mažuranića (1814 -1890)koji je napisao ep "Smrt Smail-age Čengića" (1846).U njemu je u 19. vijeku opjevao borbu crnogorskog naroda protiv tuđina, nasrtaja zla i tiranstva, a napose poslije revolucionarnih zbivanja u Hrvatskoj 1848. godine. I jedan i drugi savremenik, slikom i riječju, su ostali osvjedočeni i u hrvatskom i u crnogorskom medijskom prostoru, pa će mlade i brojne generacije Crnogoraca i njihovih prijatelja imati priliku da se u subotu (13. 12.) u Klubu knjižare Nova na Trgu Ante Starčevića u 11 sati podsjete na te iznimne i slavne dane velikana crnogorske i hrvatske prošlosti. Mažuraniću je preko projekta Kulture u doticaju još 2009. godine podignut spomenik-bista u aleji velikana na Cetinju (ispred Centralne narodne biblioteke "Đurđe Crnojevića) i sačinjen monumentalni Zbornik Ivan Mažuranić (1814-1890) i Crna Gora pod uredništvom prof. dr sci Milorada Nikčevića, a prošle 2013. održana je Međunarodna konferencija u Zagrebu pod naslovom Recepcija i novo čitanje Njegoša djela, čiji će istoimeni Zbornik ugledati svjetlost dana već idući mjesec, takođe pod uredništvom prof. Nikčevića. Svi ti iznimni i svjećarski dani zabilježeni su kamerama i u CG i u Republici Hrvatskoj, pa će ih njezini konzumenti moći viđeti i na filmskim zapisima TVCG i HTVRH.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora
HRVATSKI RADIO
MEĐUNARODNI KANAL
NACIONALNI PROGRAMI