Hrvatski radio

Radio Osijek

Mozartov Requiem u Đakovu i Osijeku

13.03.2024.

14:34

Autor: Radio Osijek/TM

Mozartov Requiem u Đakovu i Osijeku

Mozartov Requiem u Đakovu i Osijeku

Foto: HNK Osijek / -

Mozartov Requiem, djelo za zbor, soliste i orkestar idealno je za vrijeme dubokog promišljanja otajstva Uskrsa, a Hrvatsko narodno kazalište Osijek izvest će ga u korizmeno vrijeme u Đakovu i Osijeku.


Requiem u d-molu KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta 18. ožujka, u ponedjeljak, bit će izveden u katedrali sv. Petra u Đakovu, a s istim programom orkestar, zbor i solisti osječkog HNK-a nastupit će u petak, 22. ožujka u konkatedrali sv. Petra i Pavla u Osijeku.

Početak oba koncerta je u 19 sati, a ulaz je slobodan.

Dirigent: Vladimir Piskunov

Solisti:

Ilijana Korać Teklić, sopran

Gordana Kalmar, mezzosopran

Ladislav Vrgoč, tenor

Leon Košavić, bas (pjeva u Osijeku) / Berislav Puškarić, bas (pjeva u Đakovu)

Koncertni majstori: Bela Nagy i Igor Šimonji

Zborovođa: Maro Rica

Mozartov Requiem oratorijsko je remek-djelo čija je geneza obavijena velom tajne koja djelo čini fascinantnijim i emocionalno uzbudljivijim.

Početkom srpnja 1791. ‘nepoznati, sivi stranac’ pojavio se na skladateljevim vratima i u ime „nepoznatog pokrovitelja“, naručio Requiem. (Bio je to grof Count Franz von Walsegg, koji je naručio rekvijem za svoju nedavno preminulu suprugu.)

Uplašen narudžbom, Mozart se opsesivno bacio na posao, no sve je to bilo previše. Zdravlje mu se pogoršalo i vjerovao je da je proklet te da za sebe piše rekvijem, jer je bio siguran da će uskoro umrijeti.

Uspio je dovršiti samo stavke Requiem i Kyrie, te skicirati glasovne dionice i basove za Dies irae do Hostias.

Mozart je umro 5. prosinca 1971., u 35. godini, prije nego što je uspio dovršiti djelo.

Mozartova udovica Constanze bojala se da će mecena tražiti novac natrag ako djelo bude predano nedovršeno. Stoga je zamolila Josepha Eyblera da dovrši partituru, no - osim što je orkestrirao glazbu nakon Kyrie - on je zadatak prenio na Mozartova učenika Franza Xavera Süssmayra, kojemu je skladatelj dao podrobne upute o doradi. Süssmayr je prepisao dovršenu partituru pa je bilo gotovo nemoguće utvrditi tko je što napisao. (Tekst: HNK Osijek)

Program:

***************************************

I. INTROITUS Requiem

II. KYRIE

III. SEQUENZA

  1. Dies irae

  2. Tuba mirum

  3. Rex tremendae

  4. Recordare

  5. Confutatis

  6. Lacrymosa

IV. OFFERTORIUM

  1. Domine Jesu

  2. Hostias

V. SANCTUS

VI. BENEDICTUS

VII. AGNUS DEI

VIII. COMMUNIO Lux aeterna

***************************************

Proba Requiema u osječkoj konkatedrali

Proba Requiema u osječkoj konkatedrali

Foto: Radio Osijek / HRT

O Mozartovu Requiemu razgovarali smo s Berislavom Puškarićem, a prigoda je to da upoznamo i novog zborovođu. Maro Rica prije otprilike mjesec dana priključio se osječkom kazalištu i Requiem je prvo djelo na kojem radi s našim zborom, a već su počele i pripreme za Premijeru Prodane nevjeste čija nas premijera očekuje u svibnju.

Berislav Puškarić

Maro Rica

Proba Requiema u osječkoj konkatedrali

Proba Requiema u osječkoj konkatedrali

Foto: Radio Osijek / HRT

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.