Hrvatski radio

Radio Osijek

Špenzle moje, graničarsko ruvo

14.01.2026.

14:53

Autor: Davor Lončarić, Radio Osijek

Šokačko sijelo u Županji

Šokačko sijelo u Županji

Foto: Davor Lončarić / Radio Osijek

Predstavljen je program 59. Šokačkog sijela u Županji. Pod motom "Špenzle moje graničarsko ruvo", od 6. do 17. veljače županjskim ulicama čut će se topot kopita, zveckanje dukata, pocikivanja divojaka, momaka, snaša i baća. Čuvari tradicije kroz priredbe sijela oživjet će nekadašnje običaje i sve ono što im je ostavljeno kao trajni zalog ovdašnjeg čovjeka.

organizatori Sijela u Županji

organizatori Sijela u Županji

Foto: Davor Lončarić / Radio Osijek

Čuvajući sve na što su ponosni, ove godine pričat će priču o špenzletu – tradicijsko odjevnom predmetu muškog i ženskog stanovništva istočne Slavonije i zapadnog Srijema. Nošeno je kao dio vojne odore u vrijeme Vojne krajine pod Habsburškom Monarhijom. Ovo županjsko prepoznatljivo je po bogatim ornamentima i motivima, o čemu je na predstavljanju govorila članica IO 59. Šokačkog sijela, Marta Huber. Uz središnju priredbu Sijela, izbor Šokačkog cvita, a pravo sudjelovanja imaju djevojke između 16 i 25 godina, za što su prijave otvorene do 25. siječnja i najljepšu očekuje nagrada vrijednosti veće od dvije tisuće eura, tu su i ustaljene priredbe Malo sijelo koje zrcali budućnost ove manifestacije, pokladno jahanje, Sajam Zlatne niti, pokladna povorka... Ove godine u program je uvršten i 21. festival "Šokačke pisme". Brojni gosti koji u vrijeme Sijela dolaze u Županju moći će odabrati i neku od večeri na kojima će biti predstavljanje knjige i monografije. Jedna od takvih večeri koja već sada budi zanimanje je predstavljanje slikovnice Marte Huber i Mislava Lešića Đurakova "Golem sam tijelom, dušom sam jak-priča o najjačem čovjeku na svijetu", posvećena junaku iz Like Marijanu Matijeviću, na kojega su Županjci posebno ponosni. Njegov mural krasi jednu od zgrada u središtu grada. Marijan Matijević nakon ženidbe nastanio se u Županji gdje je zasnovao obitelj. Na Sijelu pučkih pisaca i ove godine okupit će se oni koji stihom pričaju o Slavoniji. I pjevačke skupine imaju svoju večer koja će biti održana pod nazivom "Nek se pjeva, nek se čuje". Izložbom narodnih nošnji, zlata i fotografija "Sjajem zlatnih dukata" koju potpisuje Zvone Ilić, prezentirana će biti ljepota tradicijskog ruha, jednako kao i na Seljačkoj zabavi posljednjoj i nadaleko poznatoj priredbi Sijela, koja se održava pod nazivom "O svom ruvu i svom kruvu", specifičnoj po tome što posjetitelji na sebi nose nošnju, dio nošnje ili etno kreacije, a hranu, tradicijske proizvode donose od kuće.


Na predstavljanju programa govorili su u ime domaćina županjski gradonačelnik Damir Juzbašić, direktor TZ Grada Županje Kruno Šarić i predsjednik Izvršnog odbora Damir Bačić. Predstavljanju programa ovogodišnjeg Šokačkog sijela nazočio je i vukovarsko-srijemski župan Ivan Bosančić i time potvrdio kada je pojašnjavao stavku u proračunu za 2026. godinu vezanu za tradicijske manifestacije, udruge i kulturu koja je povećana za gotovo 100%, da Županija snažno stoji iza svakog onog čovjeka, čuvara identiteta, povijesti i baštine.


U javljanju u program Radio Osijeka sudjelovali su gradonačelnik Damir Juzbašić i predsjednik IO sijela Damir Bačić. Poslušajte. 


Damir Juzbašić i Damir Bačić

Galerija
., Foto: ./.
Županja, Foto: Davor Lončarić/Radio OsijekŽupanja, Foto: Davor Lončarić/Radio OsijekŽupanja, Foto: Davor Lončarić/Radio OsijekŽupanja, Foto: Davor Lončarić/Radio Osijek
.

.

Foto: . / .

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.