Nakon što su prvoga dana, uz ni malo povoljne vremenske uvjete, prešli planiranih 325 kilometara, sudionici biciklističkog ultramaratona "Veliki za male" danas nastavljaju ispod svojih kotača svladavati zacrtani plan puta - od Virovitice do Delnica, s usputnim postajama ukupno 410 kilometara i 24 sata "u sedlu".
Kako su naveli, iako je većina puta danas po ravničarskim cestama, drugi dan vožnje udarni je. Virovitica, Đurđevac, Koprivnica, Križevci, Bjelovar (ručak i stanka od sat vremena), Ivanić Grad, Dubrovčak- Martinska Ves – postaje su prije SOS Dječjeg sela u Lekeniku gdje biciklisti nakon prijeđenih 560kilometara stižu u 19,30. Put ih zatim vodi u Veliku Goricu, Zagreb, Jastrebarsko, Karlovac, Vrbovsko, Skrad i konačno na 735 kilometru u sedam sati ujutro u Delnice. Za spavanje će imati četiri sata. A nakon toga kreću na dionicu koja završava u Puli.
Humanitarna vožnja dvanaestorice biciklističkih rekreativaca okupljenih oko KEKS-a, Kluba za ekspedicionizam i sport koji zajedno s Građanskom inicijativom „Veliki za male“ organizira tu najdužu do sada održanu biciklističku vožnju u Hrvatskoj, može se pratiti na Facebooku.
"Unazad nekoliko godina, tijekom mjeseca srpnja okuplja se ekipa ponajprije dobrih prijatelja, a onda i rekreativnih biciklista s idejom da se ostvari jedna duža biciklistička vožnju i druženje.No uz svaku ovakvu vožnju vežemo i određenu humanitarnu akciju za naše najmlađe. Radi toga svaka naša akcija i vožnja nosi i određenu poruku. Želja nam je da ovo ljeto vozimo najdužu biciklijadu ikad održanu u Hrvatskoj. Dužina iste bit će oko 1660km. Bit će to „Hrvatska 1001 milja.“ Posebnost ove biciklijade bit će u tome, što ju planiramo izvesti za za 5 dana ili 123 sata. Ta vožnja će testirati granice naše izdržljivosti a dali smo joj ime: „Budite Veliki, pomozite Malenima.“ Naša ruta kroz Hrvatsku će ići tako da obiđemo sve domove za djecu bez roditeljske skrbi i oba SOS dječja sela – Ladimirevci i Lekenik. Za tu djecu prikupljamo sportsku opremu, bicikle, skateove, role, lopte… koje bismo im donirali. Ovim putem pozivamo sve Vas da se priključite našoj akciji, te preko nas ili samostalno donirate neke od gore navedenih stvari jednom djetetu iz SOS sela, svome malom susjedu u potrebi ili bilo kojoj ustanovi koja skrbi o takvoj djeci u vašemu gradu. Vozeći 1001 milju kroz Hrvatsku, možda ćemo proći i kroz Vaše mjesto, a to će biti prilika da nam se pridružite nekim malim znakom pažnje za spomenutu djecu", zapisali su organizatori akcije .
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.