Ministarstvo poljoprivrede izvijestilo je danas da u Hrvatskoj nema donacije GMO sjemena tvrtke Monsanto u poplavljenim područjima kao da ni u cijeloj Hrvatskoj nema genetski modificiranih usjeva.
31.07.2014.
15:58
Autor: Radio Osijek
HRT logo
Foto: HRT / HRT
Ministarstvo poljoprivrede izvijestilo je danas da u Hrvatskoj nema donacije GMO sjemena tvrtke Monsanto u poplavljenim područjima kao da ni u cijeloj Hrvatskoj nema genetski modificiranih usjeva.
Time je Ministarstvo danas reagiralo na "medijske napise i informacije koje kruže vezane uz donaciju GMO sjemena tvrtke Monsanto proizvođačima na poplavljenim područjima". Navode kako je Ministarstvo poljoprivrede u stalnom kontaktu sa predstavnicima te tvrtke još od 16. lipnja, kada je ta tvrtka na svom blogu najavila moguću donacija određene količine konvencionalnog, a ne GMO sjemena različitih kultura za poplavljena područja. Na osnovu te informacije Ministarstvo poljoprivrede je odmah stupilo u kontakt sa predstavnicima Monsanta Europa iz Bruxellesa te je utvrđeno da je Monsanto namjeravao donirati sjeme poplavljenim područjima u Hrvatskoj. Takva donacija, međutim, nije realizirana, što je potvrdio i direktor Monsanta za područje država bivše Jugoslavije i Albanije, a iz te su se tvrtke izvijestili i da nisu namjeravali donirati genetski modificirano (GMO) sjeme, već isključivo ono dobiveno konvencionalnim metodama oplemenjivanja, navode iz Ministarstva.
Dodaju da je krajem lipnja i početkom srpnja u nadzoru bila i Poljoprivredna inspekcija Ministarstva utvrdivši da na terenu nema nikakve donacije od tvrtke Monsanto, bez obzira na sortu/hibrid sjemena ili poljoprivrednu kulturu. Ministarstvo poljoprivrede i dalje je u stalnom kontaktu s tvrtkom Monsanto po pitanju eventualne donacije, a ako do nje i dođe kažu da će se izvršiti uz pojačan nadzor nadležne inspekcije i uz prethodnu analizu uzoraka sjemena u ovlaštenom laboratoriju.
Pozivaju i građane da bilo kakvu sumnju u ispravnost bilo kojeg sjemena bilo koje poljoprivredne kulture koja se trenutno nalazi na tržištu ili je donirana prijave poljoprivrednoj inspekciji, koja će potom na teren utvrditi o čemu se radi.
HSS: Pod krinkom humanitarne pomoći plasiraju GMO
Hrvatska seljačka stranka (HSS) danas je od Ministarstva poljoprivrede zatražila nadzor nad mogućim unošenjem GMO sjemena u Hrvatsku zbog najava tvrtke Monsanto, kao jednog od najvećih svjetskih GMO proizvođača, da će donirati sjeme poplavom pogođenim područjima u Hrvatskoj, BiH i Srbiji.
Na probleme koje bi to moglo izazvati na HSS-ovoj konferenciji upozorila je njihova članica i eurozastupnica Marijana Petir s obzirom da su sve županije u Hrvatskoj proglasile GMO free i zabranile na svom području sjetvu GMO sjemena. Iako u HSS-u ne znaju je li donacija već isporučena, kao što ne znaju ni je li u njoj GMO ili obično sjeme, potpredsjednica HSS-a, eurozastupnica Marijana Petir, upozorila je na opasnost od uvođenja GMO sjemena pod krinkom humanitarne pomoći. To bi, ističe, značilo nepoštovanje nacionalnih propisa, a uništilo bi biološku raznolikost, turizam i domaće gospodarstvo.
"Ako su nam htjeli pomoći, zašto nam nisu poslali novac, nego nam šalju sjeme", upitala je Petir, izrazivši bojazan da se iza toga ne krije samo pohlepa multinacionalnih kompanija koje na taj način žele kontrolirati proizvodnju hrane. Poručila je da se genetičkom modifikacijom čovjek igra Boga, što se nikako ne smije dopustiti.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora
HRVATSKI RADIO
MEĐUNARODNI KANAL
NACIONALNI PROGRAMI