Hrvatski radio

Radio Osijek

Mons. Hranić blagoslovio nove postorije osječkog Centra za autizam

22.12.2025.

15:18

Autor: Radio Osijek / KI

Centar za autizam Osijek

Centar za autizam Osijek

Foto: Krunoslav Inhof / HRT Radio Osijek

Osječki Centar za autizam početkom mjeseca otvorio je novouređeni prostor na Jugu II, u Biševskoj ulici. Kao osnivač Centra, podružnicu je obnovila i opremila Osječko-baranjska županija, a danas ih je blagoslovio Đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić.

Centar za autizam Osijek

Centar za autizam Osijek

Foto: Krunoslav Inhof / HRT Radio Osijek

Ravnatelj osječkog Centra za autizam Vladimir Bjelobrk napomenuo je kako u tim prostorijama poseban program ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja pohađa 10 polaznika raspoređenih u tri odgojno obrazovne skupine, a s djecom rade edukacijski rehabilitatori, odgojitelji, pomoćnici u nastavi i medicinska djelatnica.


- Osječko-baranjska županija kao osnivač centra za autizam adaptirala je i opremila novouređeni prostor na adresi Biševska 32 u Osijeku u kojem provodimo programe ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja s djecom s poremećajima iz spektra autizma. Djeca su uselila u ovaj prostor 1. prosinca, a danas smo imali posebnu čast i veliko zadovoljstvo da nas je posjetio naš nadbiskup mons. Đuro Hranić i blagoslovio prostore, djelatnike i djecu. Na tome mu zahvaljujem u moje, ime djece i zaposlenika Centra za autizam što je izdvojio vrijeme u ovo Božićno doba i obišao nas, proveo ugodne trenutke s nama - rekao je Bjelobrk.


Đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić rekao je kako cjelovitom odgoju pripada i vjerski, te ako se na kraju odgojno obrazovnog procesa želi dobiti cjelovitu, stabilnu i zaokruženu osobu, onda moramo uključiti i vjerski odgoj. Zato Republika Hrvatska od ustavnih prava pa sve niže do provedbenih zakona respektira, uvažava i trudi se, a mi s naše strane kao Crkva pružiti našu uslugu. Drago mi je da je gospodin ravnatelj pozvao na blagoslov nekoliko dana pred Božić - rekao je mons. Hranić.


- Bog je poslao malo ljudsko dijete, potrebno ljubavi, skrbi, odgoja. Mi se trudimo i pozvani smo u svakom tom djetetu koje i ovamo dolazi prepoznavati lice Isusa Hrvatska. Djelatnici ovdje, odgojiteljice koje rade s njima, gospodin ravnatelj jako dobro znaju kako to dijete, iako puno možda manje komunicira, nosi pravu bogatstvo u sebi. Svaki je čovjek neponovljiv i original. Nosi nešto u sebi od bogatstva Božjega bića. Oni se trude otkrivati i prepoznavati to bogatstvo, te darove koje tada djeca nose u sebi, razvijati te darove i talente, pomoći toj djeci da se razvijaju kao cjelovite osobe. Predbožićno vrijeme je zato pravo vrijeme za zazivanje Božjega blagoslova na ove novouređene prostore. Neka ih prati Božji blagoslov, iskustvo Božje blizine, ljubav i zaštiti na svakom koraku u njihovom radu. I to im upravo i želimo - Đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić.

Centar za autizam Osijek

Centar za autizam Osijek

Foto: Krunoslav Inhof / HRT Radio Osijek

Centar za autizam Jug II posveta - ravnatelj Vladimir Bjelobrk i msg. Đuro Hranić

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.