U spomen na poginule pripadnike Specijalne jedinice policije „Orao“ Osijek, u Dardi su danas položeni vijenci i upaljene svijeće kod spomen ploče u mjesnoj osnovnoj školi. Tamo su, naime, policajci 22. kolovoza 1991. godine zarobljeni: desetorica su kasnije razmijenjena, no dvojica pripadnika, Mile Grbešić i Darko Kušić, mučki su ubijeni u zarobljeništvu.
- Pripadnici Specijalne jedinice policije Osijek 20. kolovoza 1991. poslani su u Dardu kako bi uspostavili liniju obrane, iste noći pobunjeno srpsko stanovništvo napalo je pripadnike Specijalne policije koji su odbili napad, ali dva dana kasnije u borbu se umiješala takozvana Jugoslavenska narodna armija koja se stavila na stranu pobunjenika. Dvanaest pripadnika Specijalne policije ubrzo je opkoljeno, a potom i odvedeno u zarobljeništvo. Deset zarobljenih policajaca je razmijenjeno, a Grbešić i Kušić mučki su ubijeni u zarobljeništvu, rekao je naćelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece.
- Za ovaj zločin podignuta je optužnica Međunarodnom sudu pravde u Hagu protiv Gorana Hadžića i Tase Enesa, ali zbog njihove smrti postupci su obustavljeni, kaže Bece te dodaje da policija s tim nije zadovoljna. Mi i dalje radimo i tražimo onu individualnu odgovornost, odnosno neposredne počinitelje, da njih prijavimo i privedemo licu pravde, zaključio je načelnik Policijske uprave osječko-baranjske, Ladislav Bece.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.