Hrvatski radio

Radio Rijeka

Riječko kazalište pod kritikama: Zašto se traži otkazivanje predstave "Venezuela"?

04.08.2025.

09:58

Autor: Radio Rijeka

Pozivaju na bojkot Ohada Naharina

Pozivaju na bojkot Ohada Naharina

Foto: - / za K.R.U.H.

U otvorenom pismu upućenom intendantici Dubravki Vrgoč i Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca u Rijeci, više hrvatskih inicijativa i kolektiva izrazilo je ozbiljnu zabrinutost zbog najavljene izvedbe predstave Venezuela izraelskog koreografa Ohada Naharina i njegove kompanije Batsheva Dance Company.

Odluka kazališta da ugosti ovu predstavu u trenutku kada traje brutalna ofenziva na Gazu, autori pisma smatraju moralno neprihvatljivom i politički neodgovornom.


Pismo oštro kritizira izostanak promišljene reakcije HNK-a, koji se, kako navode, umjesto odgovornog otkazivanja suradnje, odlučio na retoričku relativizaciju i "gaslighting" legitimnih zahtjeva javnosti. Umjesto suočavanja s činjenicama, kazalište se, pišu, sklonilo iza apstraktnih izjava o umjetničkim slobodama, pokušavajući tako izbjeći stvarnu odgovornost.


U pismu se ističe da je Batsheva Dance Company od svog osnutka 1964. kontinuirano financirana iz izraelskog državnog proračuna, uključujući Ministarstvo obrane i Ministarstvo vanjskih poslova. Kompanija, ali i sam Naharin, povezani su s državnim programima kulturne propagande poznatim kao "Brand Israel", čiji je cilj kroz međunarodnu kulturnu produkciju uljepšati sliku Izraela i prikriti stvarnost kolonijalnog nasilja, aparthejda i etničkog čišćenja.


Iako je Naharin više puta izjavljivao da se ne slaže s politikom svoje države, autori pisma napominju da nikada nije konkretno podržao zahtjeve međunarodnih solidarnosti, poput pokreta BDS (bojkot, povlačenje investicija i sankcije). Štoviše, ni kao umjetnik ni kao figura izraelske kulturne scene, nije prekinuo institucionalne veze sa strukturama izraelske vlasti koje podržavaju i financiraju njegov rad.


Predstava Venezuela koju HNK planira izvesti, premijerno je prikazana u Tel Avivu 2017. godine u produkciji Batsheva Dance Company, i kao takva, pišu autori, postaje dio sustava artwashinga – sofisticiranog prikrivanja državnog nasilja kroz umjetnost. Pružanje platforme takvom sadržaju, naročito u trenutku masovnog izgladnjivanja i bombardiranja civilnog stanovništva u Gazi, smatra se činom kolaboracije s izraelskim režimom.


Autori pisma pozivaju HNK Rijeka da otkaže predstavu i jasno se distancira od kulturnih manifestacija koje su izravno ili neizravno u službi propagande izraelske države. Ujedno pozivaju umjetničku i kulturnu zajednicu, kao i širu publiku, da izraze svoj protest, odbiju suradnju i bojkotiraju program sve dok predstava ne bude povučena.


Pismo završava porukom da palestinski umjetnici i umjetnice zaslužuju međunarodni prostor i podršku, dok propaganda jednog režima koji sustavno vrši nasilje nad narodom ne smije imati mjesto u javno financiranim kulturnim institucijama. 


Podsjećaju i da stav hrvatskih vlasti prema izraelskoj politici — šutnja i nastavak suradnje — ne razlikuje se mnogo od stava kazališta, što smatraju moralno neodrživim. “Mi to odbijamo”, zaključuju potpisnice i potpisnici, među kojima su kolektivi K.R.U.H., Štrajk za Gazu, Studentice za Palestinu, Nepokorena Palestina, Inicijativa za slobodnu Palestinu i BDS Hrvatska.


Ovdje pronađite cijelo otvoreno pismo upućeno riječkoj intendantici:

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.