Ivan Tomečak doveo Rijeku bliže Rabuzinovom suncu!

07.05.2014.

19:55

Autor: Ivan Dorian Molnar

Nogometaši Rijeke slavili su na Maksimiru! Bijeli su pogotkom Ivana Tomečaka u 40. minuti stekli prednost uoči uzvratnog susreta finala Kupa protiv Dinama na Kantridi. Riječani su susret završili s devet igrača, nakon isključenja Zlomislića i Leovca.

Hrvatski nogometni kup, finale, prva utakmica : DINAMO – RIJEKA 0:1 (0:1)

Stadion Maksimir, Zagreb. Gledatelja: 9.000

Sudac: Zlatko Šimčić (Koprivnica)

Strijelac: 0:1 Tomečak 40'

DINAMO: Ježina - Pinto, Šimunović (od 90' Husejinović), Šimunić (od 60' Capan), Pivarić - Ademi, Brozović, Antolić (od 57' Pavičić) - Soudani, Halilović, Čop

RIJEKA: Vargić – Tomečak, Lešković, Mitrović, Leovac – Močinić, Brezovec –Kvržić (od 56' Mujanović), Moises (od 72' Zlomislić), Jugović (od 90'+3' Bertoša) – Krstanović.

Matjaž Kek pronašao je dobitnu formulu za Maksimir! Odudarala je po mnogočemu ova utakmica od posljednjih riječkih gostovanja na Maksimiru. Puno poduzetnija i agresivnija Rijeka u prvom je dijelu pokazala veću dozu trke i agresivnosti, preuzevši prevlast na sredini terena. Upravo su u tom dijelu „tanki“ bili Riječani u prošlom velikom porazu od Dinama.

Zagrepčani su, ovog puta u ne toliko domaćinskoj atmosferi (čak tri tisuće navijača Rijeke na južnoj tribini) bili potpuno bezopasni u prvom poluvremenu. Vrijedi izdvojiti tek jedan udarac Modrih, pokušaj Soudanija u 22. minuti iz daljine, koji je otišao pokraj vrata.

Rijeka je već u osmoj minuti ozbiljno zaprijetila. Ubacio je s desne strane Moises na peterac za Jugovića, koji se malo spetljao, a loptu odnosi domaći vratar Ježina. Spektakularno je pokušao Ivan Krstanović u 24. minuti, s oko 40 metara napadač Rijeke isprobao je svoj udarac, umalo prevario Ježinu, koji uz nešto napora loptu odbija u korner, nakon kojeg dobro skače Mitrović, ali šalje loptu pokraj gola.

Trud Rijeke isplatio se u 40. minuti. Odigrali su Riječani dobru akciju, na vrhu šesnaesterca loptu je na desnu stranu Jugović proslijedio do Tomečaka, koji iskosa iz kaznenog prostora pogađa bliži kut Ježine i trese mrežu za vodstvo Bijelih od 1:0. Tko će kome, nego svoj svome, rekli bi!

U nastavku je Dinamo malo pritisnuo, više bio na polovici Riječana, no i dalje su domaći bili bezopasni. Prvi udarac u okvir vrata Vargića djelo je Soudanija u 52. minuti, ali siguran je bio riječki vratar. Opasan je na drugoj strani uvijek nakon prekida bio Mitrović, riječki stoper ponovno je dobro skočio devet minuta kasnije, ali nije zahvatio loptu na željeni način. Besposlenost Vargića nakratko je u 71. minuti razbio Halilović pokušajem s 20 metara, ali čuvar mreže Bijelih bez većih problema uhvatio je i tu loptu.

Zadnjih pet minuta donijelo je pravu dramu na Maksimiru. Prvo je Mujanović imao priliku nakon kontre Riječana, ali izbila je to obrana Modrih u 84. minuti. Samo minutu kasnije Bijeli ostaju s igračem manje. Isključen je zbog prekršaja na Čopu s leđa Damir Zlomislić. Nakon naguravanja između igrača, mogao je Zlatko Šimčić posegnuti i za još ponekim kartonom, ali više se nije hvatao džepa. No, udaljio je djelitelj pravde na Maksimiru s klupe pomoćnika sportskog direktora Rijeke Ivana Mancea, vjerojatno zbog ponekog prigovora nakon isključenja Zlomislića.

Morala je Rijeka izdržati još jedan nalet Dinama, ali i suca Šimčića, koji je u smiraju susreta donio još jednu odluku na štetu Bijelih. Ako je oštra odluka bila isključivanje Zlomislića, što je tek drugi žuti karton Leovcu u trećoj minuti sudačke nadoknade, nakon što je lijevi bek Rijeke napucao jednu loptu. Ranije je Vargić morao intervenirati u dva navrata nakon pokušaja Soudanija, a riječki vratar sačuvao je svoju mrežu.

Rijeka je tako imala „treću sreću“, nakon dva poraza u Maksimiru bez postignutog pogotka, odgovorili su Bijeli na najbolji mogući način. Pobjeda od 1:0 protiv Dinama i prednost uoči uzvrata na Kantridi, bez sumnje rasprodanoj sljedećeg utorka!