Rijeka ponovno bolja od Istre

30.03.2014.

20:23

Autor: Ivan Dorian Molnar

Nogometaši Rijeke još su jednom odnijeli puni plijen iz Pule. Bijeli su pogotkom Ivana Krstanovića iz jedanaesterca u 40. minuti svladali Istru 1961 s 1:0 u 28. kolu Prve HNL.

Prva HNL, 28. kolo: ISTRA 1961 – RIJEKA 0:1 (0:1)

Stadion Aldo Drosina, Pula. Gledatelja: 2.000.

Sudac: Igor Križarić (Čakovec)

Crveni karton: Igor Čagalj 40' (Istra 1961)

Strijelac: 0:1 Krstanović 40' (11m)

ISTRA 1961: Lovrić – Čagalj, Budicin, Vučko – Obšivač, Blagojević, Horvat (od 36' Radonjić), Havojić, Pilipović – Yoon (od 71' Kramarić), Jo (od 44' Batarelo).

RIJEKA: Vargić – Tomečak, Knežević, Lešković, Bertoša – Moises, Brezovec – Mujanović (od 81' Alispahić), Kramarić (od 90' Zlomislić), Jugović (od 62' Kvržić) – Krstanović.

Nova tvrda, borbena utakmica odigrana je u Puli, četiri dana nakon trijumfa Riječana u polufinalu Kupa. Ovog puta pred nešto manje gledatelja, na Aldo Drosinu pristiglo je tek dvije tisuće ljudi, od kojih petstotinjak simpatizera Bijelih.

Ambiciozno su susret otvorili domaćini, koji su zaigrali otvoreno i već u devetoj minuti došli u sjajnu priliku. Oslobodio se Havojić od Tomečaka nakon duge lopte Obšivača, ušao malo u kazneni prostor i uputio udarac, koji Vargić uz puno muke skreće u gredu. Prijete potom i Bijeli u dva navrata, prvo u 22. Kramarić puca s vrha šesnaeesterca, samo u Lovrića, dok je tri minute kasnije nakon kornera glavom bio neprecizan Krstanović.

Točno na otkucaju pola sata igre, najbolja prilika za Rijeku. Krstanović se iz teške pozicije izborio glavom proigrati Mujanovića, koji izbija sam ispred Lovrića, ali nažalost gostujućih navijača na južnoj tribini, puca preko vrata.

Povratak Kvržića i Zlomislića – Na teren su nakon dugo vremena konačno istrčali Zoran Kvržić i Damir Zlomislić. Kvržića nije bilo nešto više od mjesec dana i prve četvrtfinalne utakmice s Osijekom sredinom veljače, dok je puno dužu stanku, zbog loma noge, imao Damir Zlomislić, koji nije odigrao utakmicu još od kolovoza prošle godine. Osim tri boda u Puli, svakako veseli i njihov povratak.

Ipak, trud Riječana se isplatio u 39. minuti. Nakon duge lopte Ivana Vargića, Kramarić se sjurio prema vratima Puljana, a u kaznenom prostoru ruši ga Igor Čagalj. Za suca Križarića dvojbi nije bilo, jedanaesterac za Rijeku i „prijevremeno tuširanje“ za pulskog braniča. Kazneni udarac je u pogodak za vodstvo Bijelih pretvorio Ivan Krstanović. Do kraja prvog dijela treba izdvojiti još pokušaje Brezovca (pokraj vrata) i Kramarića, koji je zaustavio Lovrić.

U nastavku je Rijeka i dalje bila poduzetnija, sijevali su udarci Tomečaka te Moisesa, koji se lijepo „lažnjakom“ oslobodio svojih čuvara u 70. minuti, ali bio zamalo neprecizan. Istra je u drugom dijelu osjetno pala na fizičkom planu, što se, osim činjenice da su igrali cijelo poluvrijeme s igračem manje, osjetilo na terenu. Tek nekoliko izlaza na polovicu Rijeke i pokušaj Radonjića u 81., koji odlazi pokraj gola, bilo je sve što su Puljani mogli napraviti.

Riječani su uspješno održali svoju prednost i upisali peto slavlje, drugo u Puli ove sezone protiv Istre 1961. Puljani su u dvobojima s Bijelima uzeli tek jedan bod te ovim porazom praktički ispali iz utrke za četvrto mjesto. Momčad Matjaža Keka ovom je pobjedom ponovno preskočila Hajduk i stigla na drugo mjesto prvenstvene ljestvice.