16:47 / 06.12.2014.

Autor: Iz Zagreba Ivan Dorian Molnar

Rijeka poražena na Maksimiru, Dinamo na plus sedam

Riječanima se na prikazanoj igri ne može ništa prigovoriti, ostaje dojam kako su zaslužili osvojiti barem bod. Dinamo je kaznio promašaje Kramarića i propuste u obrani za odmak na plus sedam.

Nogometaši Rijeke propustili su učiniti prvenstvo zanimljivijim, izgubivši na Maksimiru u derbiju 18. kola. Dinamo je slavio s visokih 3:0 i odmaknuo se na sedam bodova prednosti, točno na polovici tekuće sezone. Šteta za Bijele, koji su bolje otvorili susret i mogu žaliti ponajviše za prilikom Andreja Kramarića iz 13. minute, kada je prvi topnik Bijelih, zaobišavši Eduarda, promašio praktički prazna vrata. Prvi propust Riječana kaznio je Ademi na izmaku prvog dijela, da bi na otvaranju nastavka Čileanac Henriquez podebljao prednost Dinama. Točku na „i“ četiri minute prije kraja stavio je Duje Čop.

Matjaž Kek tako je u svojoj trećoj utakmici na Maksimiru u HNL-u doživio i treći poraz, kojeg je Rijeka mogla izbjeći samo da je bilo malo više snage i elana, posebno pred kraj prvog i na početku drugog poluvremena. Sablasno prazni i hladni Maksimir zagrijala je jedino pjesma petstotinjak navijača Rijeke, koji su svjedočili trećem prvenstvenom porazu svojih ljubimaca.

Prva HNL – 18. kolo: DINAMO – RIJEKA 3:0 (1:0). Zagreb, Stadion Maksimir. Gledatelja: 2500. Sudac: Mario Zebec (Cestica). Žuti kartoni: Pivarić, Brozović (Dinamo); Jajalo, Kvržić (Rijeka). Strijelci: 1:0 Ademi 40', 2:0 Henriquez 52', 3:0 Čop 86'. DINAMO: Eduardo – Pinto, Taravel, Sigali, Pivarić – Brozović, Ademi, Antolić – Henriquez (od 78' Čop), Soudani (od 85' Machado), Pjaca (od 67' Fernandes). RIJEKA: Vargić – Tomečak, Lešković, Mitrović, Leovac (od 60' Vešović) – Jajalo, Močinić – Jugović (od 53' Kvržić), Moises (od 71' Ivančić), Sharbini – Kramarić.

Nije bilo iznenađenja u oba sastava, Matjaž Kek postavio je formaciju 4-2-3-1 nakon što je Brazilac Moises ipak osposobljen za maksimirski derbi. S druge strane, Zoran Mamić je, primjerice, ostavio Čopa, Fernandesa i Machada na klupi, a napadački trojac činili su Henriquez, Pjaca i Soudani.

Počelo je prilikom Dinama u trećoj minuti, kada je po lijevoj strani prošao Marko Pjaca i ubacio u sredinu, a sa sedam,osam metara Brozović glavom pucao visoko i pogodio gornji dio Vargićeve mreže. Nakon što je Lešković zaustavio nisku loptu Antolića da dođe do natrčalog Henriqueza, počeli su prijetiti Riječani. Prvo je u 11. minuti momčad Matjaža Keka odigrala lijepu akciju nakon koje je Sharbini na lijevoj strani poslužio Leovca, ali njegov siloviti udarac ljevicom zaustavio je Dinamov vratar Eduardo.

Mogli su Riječani još više zamrznuti ionako otužni Maksimir u 13. minuti. Andrej Kramarić oslobodio se Sigalija poslije lijepe lopte Jugovića i izašao sam ispred Eduarda. Zaobišao je Kramarić vratara Dinama, ali onda iskosa s lijeve strane, s kakvih pet, šest metara lijevom nogom prebacio praktički prazna vrata. Malobrojna publika u Zagrebu gledala je vrlo dobar nogomet u prvom dijelu, a nakon dvije izgledne prilike Riječana, oglasio se potom i domaćin.

Prvo je Brozović s 20-ak metara isprobao svoj udarac, ali pucao je pokraj gola, da bi u sljedećoj akciji Henriquez probio desnu stranu i pucao iskosa, no Vargić je bio spreman na taj pokušaj i dobrom intervencijom otklonio opasnost. U Dinamovim redovima najopasniji je bio Marko Pjaca, koji je u 26. minuti priprijetio u dva navrata. U prvom pokušaju s ruba šesnaesterca pucao je točno u Vargića, a nakon toga glavom, poslije kornera Brozovića, poslao loptu kraj gola. Igra se potom malo razvodnila, Modri su držali više loptu u svojim nogama i nisu dozvoljavali Rijeci da razvije svoju protočnost.

Rijeka u domaćinskoj atmosferi – Iako je kiša uz hladno vrijeme sasvim sigurno „otkinula“ dio publike, maksimirske tribine bile su, kako to već priliči ove sezone, otužno puste. Međutim, pravu domaćinsku atmosferu nogometašima Rijeke stvarali su pripadnici Armade, kojih je bilo oko 500 na južnoj tribini Dinamovog stadiona.

Prvi veći propust u riječkoj obrani Dinamo je ekspresno kaznio. Igrala se 40. minuta kada je Antolić vukao loptu po lijevoj strani i zatim je poslao prema sredini. Ondje je tek malo na putu dodiruje Pjaca, a iz drugog plana ispred gostujućih veznjaka i stopera utrčao je Ademi i s 10-ak metara ljevicom matirao Vargića – 1:0. Do kraja prvog dijela još je jednom zaprijetio Antolić, no njegov je udarac pogledom pokraj vratnice ispratio Vargić.

Nastavak su dvjema prigodama otvorili Zagrepčani. Taravel je u 47. minuti potegao silovito iz slobodnog udarca s 18 metara, ali Vargić je, dobro postavljen, odbio njegov pokušaj. Minutu kasnije umalo je Soudani nakon jednog odbijanca iz kornera poentirao iz blizine, ali zakasnio je za pola koraka na loptu.

Međutim, bio je to samo nagovještaj onoga što slijedi. Modri su pritisnuli i to im se isplatilo u 52. minuti. Domagoj Antolić je osvojio loptu na središnjici terena i lijepo proigrao Henriqueza, koji se sjurio prema Vargiću i s 10-ak metara gurnuo loptu pokraj njega za 2:0. Umalo je uslijedio potpuni potop Riječana, ali u 58. minuti Ademi je glavom s pet metara pucao previsoko poslije ubačaja Marcela Brozovića.

Davor Šuker na Maksimiru – Izbjegao je krizu koja hrvatski nogomet trese već gotovo tri tjedna, ali derbi domaćeg prvenstva nije propustio. Davor Šuker pratio je ogled Dinama i Rijeke na Maksimiru, nerijetko slušavši uvredljive povike na svoj račun. Čelni čovjek HNS-a vratio se s Tajlanda, a svi željno iščekuju što ima za reći o događanjima u hrvatskom nogometu proteklih tjedana.

Tek u 60. minuti Bijeli su uspjeli prvi put zaprijetiti Dinamu u nastavku. Nakon što je, šepajući, teren minutu ranije napustio Leovac, a umjesto njega ušao Vešović, na lijevi bok Bijelih preselio je Ivan Tomečak, koji je silovito odapeo s 25 metara iskosa, ali Eduardo je dobrom reakcijom izvadio loptu iz svojega donjeg desnog kuta. Sijevnulo je u sljedećoj akciji ponovno na drugoj strani, kada je Pjaca vagao svojeg čuvara na 13,14 metara i onda opalio, ali Vargić je krajnjim naporom zaustavio njegov pokušaj.

Mogli su se Riječani vratiti u utakmicu u 71. minuti, ali nedostajalo je prisebnosti najboljeg strijelca lige. Andrej Kramarić primio je Kvržićevu loptu na šest metara, okretom izbacio svog čuvara Sigalija, ali lijevom nogom pucao tik uz vratnicu Eduardovog gola. Sedam minuta kasnije umalo je Ivančić smanjio, ali njegov udarac s peterca je u posljednji čas blokirao Pinto.

Poslije dvije zapucane riječke prilike, Dinamo je stavio točku na „i“. Duje Čop odigrao je dupli pas s Fernandesom i ostao sam ispred Vargića, pogodivši daljnji kut za konačnih 3:0.