20:50 / 27.09.2014.

Autor: Ivan Dorian Molnar

Rijeka svladala Zagreb, Kramarić i Krstanović potopili Pjesnike

Pjesnici su na Kantridi izdržali do 22. minute, a onda je u rasponu od pet minuta Andrej Kramarić dvama pogocima počeo, da bi Krstanović početkom nastavka završio posao Riječana u 10. kolu domaćeg prvenstva.

Prva HNL – 10. kolo: RIJEKA – ZAGREB 3:0 (2:0)

Rijeka, Stadion Kantrida. Gledatelja: 5000.

Sudac: Goran Gabrilo (Split)

Žuti kartoni: Kolinger, Musa (Zagreb)

Strijelci:  1:0 Kramarić 22', 2:0 Kramarić 27', 3:0 Krstanović 47'

RIJEKA: Vargić – Vešović (od 68' Ruben Lima), Lešković, Mitrović, Tomečak – Jajalo (od 79' Zlomislić), Cvijanović – Jugović, Moises (od 46' Krstanović), Sharbini – Kramarić.

ZAGREB: Livaković – Jurendić, Musa, Kolinger, Štiglec – Matić, Stepčić, Ljubičić – Boban, Krovinović – Medić.

Nogometaši Rijeke prekinuli su negativan niz i nakon dva poraza ubilježili uvjerljivu pobjedu. Ambiciozni gosti iz Kranjčevićeve na Kantridi su izdržali 22 minute, a onda su uslijedili trenuci inspiracije Andreja Kramarića, dok je posao početkom nastavka završio Ivan Krstanović. Izjednačili su Bijeli najuvjerljiviju pobjedu u povijesti protiv Zagreba na Kantridi, onu iz 1997. kada je također bilo 3:0 za Riječane. Ponovno su Bijeli na korak od vodećeg Dinama, koji je "kiksao" kod Slaven Belupa, pa se prednost smanjila na samo dva boda.

Izostanak kartoniranog Marina Leovca Kek je odlučio pokriti postavljanjem Tomečaka na lijevi bok, dok je Marko Vešović počeo utakmicu na desnoj strani. Kapetansku vrpcu preuzeo je Anas Sharbini, koji je zajedno s Moisesom i Jugovićem činio ofenzivnu trojku iza isturenog Kramarića. Nekadašnji Zagrebaš Krstanović susret je počeo s klupe Bijelih. Dražen Medić s druge strane nije postavio defenzivno svoju ekipu, prijetili su povratnik Boban i Krovinović u tandemu iza Lovre Medića.

Susret je otvoren pokušajem Jugovića u petoj minuti, kada je veznjak Bijelih lukavo niskom loptom probao prevariti Livakovića, ali Zagrebov vratar izvadio je to iz svojega donjeg lijevog kuta. Pjesnici su stajali dobro na terenu, na početku izgledali organizirano spustivši loptu na zemlju, a Rijeka je igrala u „prvoj brzini“ prvih 20 minuta. Bez pravih prilika i zanimljivih akcija igralo se do 22. minute, kada je „mrtvilo“ razbio Andrej Kramarić – dvama pogocima u rasponu od samo pet minuta! Prvi je stigao nakon slobodnog udarca s 30-ak metara, kojeg je izveo Jajalo, poslao kratko do Sharbinija koji zavrće loptu na peterac, a Kramarić iz drugog plana skače najviše i glavom zakucava loptu u mrežu – 1:0.

Kramarić nastavio seriju – Najbolji strijelac Riječana još je jednom pokazao svoju golgetersku formu. Andrej Kramarić dvama pogocima Pjesnicima stigao je do brojke 13 u domaćem prvenstvu te ukupno na konto od 15 pogodaka ove sezone (dva u Europi).

Prvi topnik Bijelih još se jednom našao na pravom mjestu u 27. minuti, kada su domaći odigrali pravu malonogometnu akciju. Sve je išlo iz prve po desnoj strani – Vešović za Jugovića, Moises ulazi u kazneni prostor i šalje povratnu za Kramarića, koji lakoćom s dva metra šalje loptu u prazan gol za 2:0. I tu se Medićev čvrsti blok – raspao. Rijeka je zagospodarila terenom, ostavljajući malo prostora za tek pokoji organizirani prelazak centra Pjesnika, koji nisu uputili ni jedan udarac u okvir Vargićevih vrata. Do kraja prvog dijela vrijedi izdvojiti nesvakidašnji prodor stopera Leškovića, koji je nanizao dvojicu gostujućih braniča i pucao silovito s 20 metara. Njegova lopta pogodila je Kolingera u lice, koji je pao kao pokošen, no nakon liječničke pomoći brzo se pridigao.

Matjaž Kek u svlačionici je ostavio Brazilca Moisesa i uvođenjem Ivana Krstanovića promijenio sustav iz početnih 4-2-3-1 u 4-4-2. Samo dvije minute trebale su Krstanoviću da zabije svojem bivšem klubu, na asistenciju Sharbinija postigao je svoj drugi ovosezonski pogodak (prvi iz igre) za 3:0. Iz naizgled nedozvoljene pozicije, no ništa nije signalizirao pomoćni sudac i Zagrepčani su krenuli s centra.

Prvi udarac u okvir domaćih vrata uputili su Pjesnici u 55. minuti, kada se Gabrijel Boban odhrvao Vešoviću, ušao u kazneni prostor i opalio ljevicom, ali spreman je na to bio Vargić. Mogla je Rijeka već u sljedećoj kontri povećati svoju prednosti, a prava je šteta što minijatura Kramarića nije uspjela, kao ni snažni udarac Krstanovića minutu kasnije, kojeg je uz dosta napora uspio zaustaviti Livaković. Na „refule“ su prijetili Zagrepčani, otvorilo se malo više prostora u 64. minuti kada je Štiglec ušao u šesnaesterac i silovito odapeo, ali lopta je otišla preko gola. Minutu kasnije protestirali su gosti poslije dosuđenog zaleđa Krovinovića, koji je ulazio u dobru situaciju, ali zastavica pomoćnog suca zaustavila je akciju.

Ulaskom Rubena Lime u igru umjesto Vešovića dopustio je povratak Tomečaka na prirodnu desnu stranu, dok je Portugalac zauzeo svoju poziciju na lijevom boku. Nakon trećeg pogotka uslijedio je period u kojem je Zagreb imao prednost u posjedu lopte, ali nije to uspio kapitalizirati pogotkom. Blizu tome bio je u 79. minuti Jurendić nakon kornera, no pucao je neprecizno poslije dobrog skoka na petercu. Najbolju priliku Pjesnika zapucao je Lovro Medić, koji je u 82. minuti stvorio prostor na desnoj strani, uputivši ipak neprecizan udarac pokraj lijeve vratnice Vargićevog gola.

Rutinski su do kraja Bijeli odradili posao i stigli do osme prvenstvene pobjede protiv momčadi Dražena Medića, koji, zanimljivo je istaknuti, nije napravio nijednu izmjenu u večerašnjem susretu. Slavlje od 3:0 dobra je injekcija samopouzdanja Riječanima uoči četvrtka i spektakla pod stijenama protiv Seville.