Šuterska večer Zadra srušila Kvarner

15.04.2014.

20:06

Autor: Ivan Dorian Molnar

Iskusna momčad Zadra nije dopustila preokret Kvarnera, koji se nazirao sredinom zadnje četvrtine. Nakon 74:78 stali su Riječani, a gosti mirno priveli susret kraju.

A-1 Liga za prvaka, 5. kolo: KVARNER 2010 – ZADAR 79:91 (27:34, 12:17, 24:25, 13:15)

Dvorana Dinko Lukarić, Rijeka. Gledatelja: 600

Suci: Alfred Jovović (Velika Gorica), Luka Kardum (Šibenik), Tomislav Prpić (Zagreb)

KVARNER 2010: Stipčić 6, Veljačić 11, Čakarun 8, Boban 16, Šamanić, Krivec 17, Širko 11, Miličević, Krstinić, Mustapić 2, Čuić 8.

ZADAR: Bašić 4, Ivanov 4, Kraljević, Lawrence 4, Lyons 24, Sobin 10, Đugum, Ramljak 9, Batur, Dijan, Prostran, Šutalo 16.

Mark Lyons tek je sredinom druge četvrtine iz dotrčavanja s devet metara prvi put promašio šut za tri. Do tada, „show“ Amerikanca u redovima Zadra, koji je do poluvremena s 22 koša (pet trica) „uništio“ Kvarner. Na poluvrijeme su Zadrani otišli s ugodnih plus 12 (39:51).

Hrabro su košarkaši Kvarnera 2010 ušli u susret petog kola Lige za prvaka,  protiv vodeće momčadi prvenstva. Već petu utakmicu bili su Riječani bez ponajboljeg igrača Jure Škifića (još bez nastupa u Ligi za prvaka), dok je Igor Salamun (lom ruke protiv Cedevite) utakmicu odgledao s tribina.

Anzulović: Sve pohvale mojim igračima - Bilo je teško, a bit će još teže ako se netko ozlijedi, što se nakon ove utakmice nazire. Igramo iznad limita, sve pohvale mojim dečkima. Trude se i u svakoj utakmici daju sve od sebe. Promašili smo neke otvorene šuteve na minus četiri, šteta, mogli smo završnicu učiniti neizvjesnom, rekao je nakon utakmice trener Kvarnera 2010 Vladimir Anzulović.

Bojan Krivec donio je domaćima prvo 8:6, a sredinom prve četvrtine Antonio Boban pogađa tricu za najveću prednost Kvarnera od 16:11. Prvu dionicu, bogatu koševima, uz preokret Zadrana na 27:34 okončao je ponovno raspoloženi Lyons, koji je individualnom kvalitetom uglavnom uspješno rješavao dvoboje s domaćom obranom.

U nastavku su prvo Kvarneraši upali u „crnu rupu“, bilo je i plus 20 za Zadar (54:74), ali upornošću su Anzulovićevi „puleni“ smanjili to na 63:76 uoči ulaska u zadnjih deset minuta. Početkom posljednje četvrtine stao je  šut gostiju, što je Kvarner iskoristio za povratak u utakmicu. Šest minuta prije kraja Riječani su stigli na 74:78 (serija 11:2) tricom Širka, podigla se i domaća publika na noge. Činilo se kako će Kvarner učiniti završnicu neizvjesnom.

Međutim, iskusna momčad Zadra nije dopustila preokret. Stala je potom realizacija Kvarneraša, a Lyons, Lawrence Ivanov odveli su goste u mirne vode. Nisu više imali snage Riječani za povratak, slavili su Zadrani na kraju s 91:79 i zadržali stopostotni učinak i prvo mjesto na ljestvici.

Košarkaše Kvarnera novi veliki izazov čeka već u petak. Gost dvorane Dinko Lukarić na Kozali je aktualni prvak, zagrebačka Cibona. Susret se igra s početkom u 18 sati.