Hrvatski radio

Radio Rijeka

Noćni marš u Rijeci na Međunarodni dan žena

08.03.2026.

11:08

Autor: Radio Rijeka

Slobodne budite!

Slobodne budite!

Foto: Vedrana Lisica Pavlović / Radio Rijeka

Rijeka će 8. ožujka obilježiti Međunarodni dan žena tradicionalnim Noćnim maršem pod sloganom „Nema antifašizma bez žena“, uz povorku od Delte do Art-Kvarta Benčić. 

Udruga SOS Rijeka najavila je održavanje Noćnog marša povodom Međunarodnog dana žena.


Marš pod geslom „Nema antifašizma bez žena“ okupit će sudionike u centru grada, a organizatori poručuju kako je cilj javno istaknuti povezanost borbe za ravnopravnost žena i antifašističkih vrijednosti.


Prenosimo priopćenje u cijelosti:


“Poštovane/i,

povodom Međunarodnog dana žena organiziramo Noćni marš pod geslom „Nema antifašizma bez žena“, kojim želimo jasno i nedvosmisleno poručiti da bez feminističke borbe nema stvarnog antifašizma, kao što bez antifašizma nema trajne slobode i ravnopravnosti žena.

Molimo vas da pozovete građane i građanke Rijeke na Noćni marš te ga i sami popratite svojim dolaskom.

Noćni marš održat će se u Rijeci u nedjelju, 8. ožujka 2026. godine.

Program:

• 17:30 – okupljanje kod Spomenika oslobođenja na Delti

• 18:00 – početak marša

• Ruta: centar grada – ArtKvart

• 19:00 – čitanje proglasa i prigodni program


Antifašizam ne promatramo kao povijesnu kategoriju, već kao suvremenu političku i društvenu odgovornost. U kontekstu rastućih autoritarnih tendencija, normalizacije govora mržnje, napada na reproduktivna i radna prava te porasta rodno uvjetovanog nasilja, smatramo nužnim zauzeti jasan i vidljiv javni stav. 

Ponesi transparent, povedi prijateljice i prijatelje i dođi pokazati da ne odustajemo i da nas se ne može ušutkati! Jer nema antifašizma bez žena!

Udruga Pariter

Glasno za ženska prava

Glasno za ženska prava

Foto: Vedrana Lisica Pavlović / Radio Rijeka

Žene su kroz povijest bile nositeljice otpora – od partizanki i sindikalnih organizatorica do današnjih radnica, studentica, umjetnica i aktivistkinja. Ženska povijest jest povijest borbe protiv fašizma, protiv nejednakosti i protiv svake ideologije nadmoći.


Okupljamo se:

• za radna prava i ekonomsku sigurnost žena,

• za reproduktivnu pravdu i autonomiju nad vlastitim tijelom,

• protiv rodno uvjetovanog nasilja i diskriminacije,

• protiv svakog oblika fašizma – jučer, danas i sutra!


Pozivamo građanke i građane da nam se pridruže”, stoji u priopćenju organizatora.

Galerija
Noćni marš: Borim se ko žensko, Foto: Tanja Kanazir/-
Noćni marš i ove godine je obilovao zanimljivim transparentima i porukama, Foto: Vedrana Lisica Pavlović/Radio Rijeka

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.