Sve brži razvoj umjetne inteligencije posljednjih mjeseci sve češće potiče rasprave u javnosti, osobito kada je riječ o vjerodostojnosti sadržaja koji se pojavljuje na društvenim mrežama.
27.01.2026.
14:52
Autor: Filip Štimac
Kolinda Grabar Kitarović uskočila je u ledeno more
Foto: Instagram / Radio Rijeka
Sve brži razvoj umjetne inteligencije posljednjih mjeseci sve češće potiče rasprave u javnosti, osobito kada je riječ o vjerodostojnosti sadržaja koji se pojavljuje na društvenim mrežama.
Protekloga tjedna internetom se proširio video u kojem bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović skače u ledeno more na Antarktici.
Iako se događaj doista zbio, brojni su korisnici komentirali kako je riječ o lažnom, računalno generiranom sadržaju, što je ponovno otvorilo pitanje, možemo li više vjerovati onome što vidimo online?
Primjeri poput nedavnog viralnog videa pokazuju koliko je granica između stvarnog i virtualnog postala tanka i koliko je važno razvijati kritičko razmišljanje u digitalnom dobu.
Tim povodom proveli smo kratku anketu među građanima Rijeke kako bismo doznali što misle o sve naprednijoj umjetnoj inteligenciji:
Anketa o umjetnoj inteligenciji
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora
HRVATSKI RADIO
MEĐUNARODNI KANAL
NACIONALNI PROGRAMI