Hoće li zbog niže stope poreza na dohodak gradovi povećati stope prireza? U Rijeci neće!
26.08.2014.
14:07
Autor: Lea Domijan Fišter
HRT logo
Foto: HRT / HRT
Hoće li zbog niže stope poreza na dohodak gradovi povećati stope prireza? U Rijeci neće!
Najava mini porezne reforme kojom bi se snizile stope poreza na dohodak, pa tako i povećale plaće, razveselila je građane. Predstavnike lokalne i regionalne samouprave, kojima je porez na dohodak jedan od glavnih izvora prihoda, uglavnom je zabrinula. Hoće li veselje biti kratkog daha ako gradovi povećaju stope prireza?
Za razliku od Kraljevice, gdje je prirez svega 5 posto, Pule sa 7,5 posto, Zadra i Splita gdje je 10 posto ili Zagreba s 18 posto, u Rijeci je prirez 12 posto, isto kao u Karlovcu ili Imotskome. Riječki prirez, kako doznajemo, neće se povećati.
Za sada je samo riječ o prijedlogu koji nije posve definiran i stalno doživljava promjene, kaže riječki gradonačelnik Vojko Obersnel. Tvrdi da nema ništa protiv takve porezne reforme ako se nađe odgovarajuća zamjena za dio prihoda koji će izgubiti lokalna i regionalna samouprava.
Uzme li Vlada takvom odlukom gradovima dio prihoda, ugrozit će se društvene djelatnosti, škole, vrtići i socijala. Riječki gradonačelnik vjeruje da će vlada naći rješenje kojim neće oštetiti lokalne i regionalne proračune. U suprotnom će se morati smanjivati programi koji su već ionako reducirani zbog krize, kaže Obersnel i dodaje da unatoč tome ne planiraju povećanje prireza. Javlja Lea Domijan Fišter:
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora
HRVATSKI RADIO
MEĐUNARODNI KANAL
NACIONALNI PROGRAMI