Svjetski je dan bubrega, te se na Cvjetnom trgu do 15 sati održava javnozdravstvena akcija mjerenja šećera i krvnog tlaka u organizaciji Hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju Hrvatskog liječničkog zbora. Svrha kampanje je osvijestiti važnost bubrega u očuvanju zdravlja, smanjiti učestalost kronične bubrežne bolesti i njezin štetan učinak na pojedinca, njegovu obitelj i društvo.
Koja je funkcija bubrega u našem tijelu i zašto je važna prevencija bubrežnih bolesti, istaknuo je predsjednik Društva, doktor Mario Laganović.
- Bubrezi su odstranjivači štetnih tvari, reguliraju tekućine u našem tijelu i izlučuju hormon eritropoetin koji sudjeluje u stvaranju crvenih krvnih stanica. Problem s bubrežnim bolestima je taj što u ranim stadijima bolesti uglavnom ne postoje nikakve smetnje, a kada se pojave prvi simptomi, tada je bolest već uznapredovala i potrebna je hemodijaliza, ističe Laganović.
Važnost prevencije bubrežnih bolesti ističe i pomoćnica ministra zdravstva, doktorica Vera Katalinić Janković.
- Ono što je poznato jest da bubrezi i bolesti bubrega ne bole i to je jedan od razloga zašto se te bolesti ne otkrivaju na vrijeme, nego kada su već razvijene, smatra Katalinić Janković.
Budući da se bolesti bubrega kasno otkrivaju, velike su i brojke oboljelih.
- Prema europskim i svjetskim podacima, u Hrvatskoj oko 300 000 odrasle populacije ima neki oblik kronične bubrežne bolesti, navodi epidemiologinja Verica Kralj.
Dodatni cilj Hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju je da se omogući kućna hemodijaliza kako oboljeli ne bi morali ići nekoliko puta tjedno u bolnicu čime bi im se poboljšala kvaliteta života.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.