Hrvatski radio

Radio Split

Analiza Poljuda: Stadion u raspadu, a dijelovi krova samo što ne odlete

14.01.2025.

16:23

Autor: HRT; Radio Split

Stadion Poljud, Split (arhivska fotografija)

Stadion Poljud, Split (arhivska fotografija)

Foto: Zvonimir Barisin / Pixsell

Grad Split u zadnjim je danima 2024. objavio digitalne podloge i tehničku dokumentaciju za projekt sanacije Poljuda koja se odnosi na dva stručna pregleda stadiona, iz 2018. te iz 2023. godine.

Zaključci elaborata o stanju u kojem se nalazi Stadion Poljud nisu dobri. Prije bi se moglo reći da su na određeni način šokantni. Naime, u elaboratu stoji kako krovnu konstrukciju stadiona izjeda korozija, da jači vjetar u svakom trenutku može razbacati ploče od lexana po Splitu, da stadion u potpunosti nema uvjete po današnjim standardima potresne otpornosti. 


Nedavno je veliki dio objavljen na jednom stručnom građevinskom portalu, a potom i u drugim medijima. Stadion Poljud je proglašen sportskom građevinom od nacionalnog interesa. Grad Split je od Vlade dobio financijsku injekciju za obnovu stadiona od 600.000 eura. 


I dok iz grada najavljuje da će se stadion Poljud sanirati u nekoliko faza, analize pokazuju da stadion predstavlja sve veću opasnost za posjetitelje. 


Što sve stoji u elaboratu, u kakvom je stanju stadion, prijeti li opasnost posjetiteljima?  Evo što nam je u razgovoru rekao autor spomenutih elaborata,  arhitekt i profesor Nenad Fabijanić

Nenad Fabijanić, arhitekt

Nenad Fabijanić, arhitekt

Nenad Fabijanić, arhitekt

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.