Predstavljen projekt Digihealth
Foto: Iva Rogić / Radio Zadar
U zadarskoj Općoj bolnici predstavljen je projekt Digihealth koji će poboljšati kvalitetu zdravstvenih usluga za pacijente. Između ostalog, u zadarsku i još dvije bolnice – mostarsku i barsku, donosi opremu za digitalizaciju i integraciju sustava za praćenje pacijenata na intenzivnoj njezi. Drugi veliki dio ovog projekta oprema je za provedbu krioablacije, koja stiže u Zadar i Mostar.
Koliko je oprema za provedbu krioablacije važna za onkološke bolesnike, objašnjava dr. Ivan Bačić iz zadarske bolnice.
“Ja sam dio tima koji je u procesu školovanja i edukacije za primjenu krioablacije – to je metoda kojom se uništavaju tumori primjenom ekstremno niskih temperatura pod kontrolom CTA. To je mikroinvazivna tehnika kod koje bolesnik ostaje vrlo kratko u bolnici, vrlo je ograničeno narušavanje njegovog tjelesnog integriteta i rezultat je u smislu onkološkog liječenja vrlo zadovoljavajuć.”
dr. Ivan Bačić
Pacijenti provode puno vremena Odjelu intenzivne njege, a njihov oporavak kod kuće jako dugo traje. Naš cilj bio je pronaći tehnologiju da se što kvalitetnije liječe na intenzivnoj njezi, pa da im zbog toga i oporavak kod kuće bude lakši, rekao je voditelj projekta Marko Mašina:
- Nismo mogli utjecati na deinstitucionalizaciju kući, ali smo radili na tome da im tehnologijom i tehnikom olakšamo oporavak kući i boravak u bolnici, kaže Mašina.
Kod liječenja kod kuće, pacijentima će od pomoći biti i mobilna aplikacija, koja će kroz ovaj projekt biti nadograđena, dodaje Mašina:
- I danas kad ljudi idu kući, dobiju nekakve smjernice za oporavak doma. Planiramo nadograditi aplikaciju koju smo napravili u prošlim projektima. Nju ćemo osposobiti da služi pacijentima pri oporavku kad izađu iz bolnice.
Predstavljen projekt Digihealth
Foto: Iva Rogić / Radio Zadar
Projekt, kojim će se, osim nabavke opreme, educirati i medicinsko osoblje, financiran je iz europskih sredstava putem Interreg programa.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.