Model novog broda za hitne pomorske intervencije
Foto: Iskra brodogradilište Šibenik / Radio Zadar
Žitelji Molata, Ista i Neviđana na Pašmanu nedavno su ostali bez liječnika . Dom zdravlja Zadarske županije raspisao je natječaje za te ambulante. Henryku -Sylwiu Tetzlaff –Mračić, predsjednicu Mjesnog odbora Molat nimalo ne čudi što nije bilo zainteresiranih na natječaju za ambulantu Molat-Ist. I prije toga smo imali problema, to nije ništa novo, rekla je za naš radio. Molaćanima i Išćanima je dodijeljen zamjenski liječnik, no on je u Zadru, upozoravaju otočani i nadaju se da će uskoro zaploviti prvi od 6 brodica iz vladinog projekta uspostave hitne pomorske medicinske službe :
Obećan nam je već godinama taj gliser koji bi ubrzo trebao stići i to bi bila velika stvar za otoke jer nama u principu je potreban liječnik za hitne slučajeve. Netko pao, mi smo svi 70+, pa moždani udar, pa slomljena ruka, visok tlak, srce, takav gliser bio bi izvanredan jer bi došao i po ružnom vremenu, jer su to dobro opremljeni brodovi - priča nam gospođa Tetzlaff-Mračić.
Predsjednica Mjesnog odbora Molat
Nova brodica u Brodogradilištu Iskra u Šibeniku
Foto: V. Šetka / Radio Zadar
Natječaji Doma zdravlja Zadar
Foto: .-. / Radio Zadar
Dobre vijesti stižu ipak iz Šibenika. Prvi od tri broda koji se iz vladinog projekta grade u brodogradilištu ISKRA je gotov , izjavio je za Radio Zadar direktor brodogradilišta Roko Vuletić. Brodica broj jedan je praktički završena, izgrađena je ,u moru je , porinuta je- navodi te dodaje :
Roko Vuletić za Radio Zadar
Nova brodica u Brodogradilištu Iskra u Šibeniku
Foto: V. Šetka / Radio Zadar
Ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije Ivana Šimić nije nam mogla potvrditi sa sigurnošću da će prvi dovršeni gliser biti namijenjen upravo žiteljima zadarskog arhipelaga, službena odluka o tome još nije donešena, kazala nam je.
Podsjećamo,riječ je o modernim brodovima specijaliziranim za sve vremenske uvjete na moru, maksimalne brzine od 35 čvorova. Tri se grade u Šibeniku, još toliko u pulskom Tehnomontu, u projektu vrijednom 77 milijuna kuna. Dok ti gliseri ne zaplove, otočanima su srećom u hitnim slučajevima i dalje oslonac brodovi lučke kapetanije i pomorske policije.
Hitna pomorska medicinska služba uključivat će šest brodica s potrebnom opremom za pružanje hitne medicinske skrbi koje će se nalaziti u stacionarnim lukama na Malom Lošinju, Rabu, Zadru, Šibeniku, Supetru i Dubrovniku - najavili su iz Ministarstva zdravstva.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.