Uoči sutrašnje sjednice Županijske skupštine u našem programu gostovao je zadarski župan Josip Bilaver.
28.04.2026.
15:35
Autor: HRT Radio Zadar
Josip Bilaver, župan Zadarske županije
Foto: Sime Zelic / Pixsell
Uoči sutrašnje sjednice Županijske skupštine u našem programu gostovao je zadarski župan Josip Bilaver.
Uoči sutrašnje sjednice Županijske skupštine u našem programu gostovao je zadarski župan Josip Bilaver. Nakon kritika proširen je javni poziv za sufinanciranje stambenih kredita za mlade obitelji u Zadarskoj županiji. Uz bračne sada su uključene i izvanbračne zajednice - napomenuo je župan koji je otkrio i kako će se tu dokazivati status s obzirom da ne postoji službeni registar
- Zašto nismo odmah stavili vanbračne zajednice, jer smo kalkulirali o tome da li tu može doći do zlouporabe i htjeli smo to spriječiti, međutim ja samo imao puno kontakta, poziva i svega ostalog, mislim da je velik interes i vanbračnih zajednica, shvatili smo da se to može vrlo jednostavno dokazati putem ovjere kod javnog bilježnika, uz dva svjedoka. Tako da smo mi s tim pozivom jučer u potpunosti izjednačili , dakle idemo s vanbračnim, bračnim zajednicama i sa samohranim roditeljima. Isto tako povećali smo sredstva i sve je u redu.
Zadarski župan pojasnio je i novine vezane za dodjelu koncesija na pomorskom dobru s obzirom na novi Zakon. Više nema zatvorenih plaža - naglašava župan navodeći kao primjer poznati kamp u Zatonu.
- To je upravo ono što smo najavljivali, primjerice sada će se u Turističkom naselju Zaton ukloniti i ograde , dakle više nema ni fizičke zapreke za ulazak na plažu, Županiji, a na kraju krajeva svi građani, će dobiti deset puta veću koncesijsku naknadu, tako da evo to je jedan od benefita novog Zakona, to smo najavili i prve ograde se uklanjaju i više nema zatvorenih plaža. Ono što je bitno unutar tog koncesijskog područja, 30 posto plaže može biti zauzeto sa nekakvim sadržajem, primjerice ležaljkama i građani koji dođu na plažu mogu koristiti te ležaljke, ali isto tako i ne moraju.
Dugo najavljivani hospicij, koji je uređen na Babindubu, još uvijek nije otvorio vrata korisnicima. Župan odgovora kako je riječ o kvalitetnom projektu za koji se još prikupljaju dozvole:
- Moram reći kako sam ja taj projekt naslijedio, on je dobar, u međuvremenu mi smo jedan dio namijenili , razgovaramo o tome da tu bude i pedijatrijski hospicij, što je jako važno i potrebno. Osim nas to ima samo Splitsko - dalmatinska županija. Nije jednostavno bilo moguće još uvijek dobiti dozvole za rad, trebalo je ugraditi rampu, što smo i napravili, očekujemo sve potrebne dozvole od ministarstva, uporabne dozvole, pa ćemo onda čim prije to staviti u funkciju.
O ulaganjima u školstvo
Zadovoljstvo mi je da su krenuli prvi radovi u Sukošanu na dogradnji osnovne škole, vrijedni pet milijuna eura, cilj da imamo u cijeloj našoj županiji nastavu u jednoj smjeni. Osim toga u tijeku su natječaji za još pet objekata Ražanac, Starigrad,Biograd, Bibinje i još niz mjesta, imamo ih ukupno dvadeset, što škola, što novih dvorana. To je jedno od najvećih ulaganja u školstvo ikada, govorimo o preko 80 mlijuna eura - odgovorio je župan Bilaver.
Sjednice Županijske Skupštine i zadarskog Gradskog vijeća na isti dan, zašto je tome tako ?
Da malo uzburkamo oporbu, a i vi mediji će morati biti podijeljeni, malo tamo i malo vamo - kazao je u šaljivom tonu župan te pojasnio : Poklopilo se, riječ je o slučajnosti, no ja tu ne vidim ništa loše, bolje je da je odvojeno, ali očito se to jutro nismo čuli s Gradom kad smo dogovarali sjednicu - odgovorio je župan Bilaver koji je danas sa svojim pročelnicima održao i kolegij.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora
HRVATSKI RADIO
MEĐUNARODNI KANAL
NACIONALNI PROGRAMI