Emisija Ars Acustica, u subotu 28. siječnja u 23 sata na Trećem programu HRA, posvećena je Rođendanu umjetnosti koji je i ove godine 17. siječnja u međunarodnome projektu Europske radiodifuzijske unije obilježen umrežavanjem proslava umjetnika i umjetnosti zvuka.
Dramski i Glazbeni program Hrvatskoga radija uključili su se u Art's Birthday izravno s Muzičke akademije u Zagrebu gdje je Umjetničko područje Sveučilišta u Zagrebu obilježilo
1 000 060. Rođendan umjetnosti bogatim programom od 18 sati do ponoći. Umjetničke sastavnice Sveučilišta u Zagrebu: Akademija dramske umjetnosti, Akademija likovnih umjetnosti te Muzička akademija publici svih uzrasta i profila pružili su uvid u posebnosti visokog umjetničkog obrazovanja.
Rođendan umjetnosti slijedi ideju francuskog umjetnika fluxusa Roberta Fillioua koji je 17. siječnja 1963. proglasio da je umjetnost rođena prije milijun godina kada je netko ubacio spužvu u kantu s vodom. Nakon njegove smrti umjetnici diljem svijeta počeli su slaviti njegovu zamisao VJEČNE MREŽE. Svaka zemlja sudionica, svaki grad i mjesto na kojemu se proslava odvija - organizira svoje slavlje. Potpuno je nevažno radi li se o susretu nekoliko prijatelja u privatnom studiju ili o koncertnoj večeri u muzeju, galeriji, na radijskoj postaji ili u koncertnoj dvorani. Jedini je uvjet da svaka skupina svoje darove Umjetnosti može poslati odnosno razmjenjivati s drugima.
Radijski urednici i producenti povezani u skupinu stručnjaka za ars acusticu pri Europskoj radiodifuzijskoj uniji (EBU) organiziraju zajedničko slavlje u eteru zahvaljujući radijskim prijenosima kojima se mali ili veći događaji, koncerti, instalacije ili zvučni radovi razmjenjuju, nastavljajući Filliouovim tragovima.
Izravna uključenja u prijenos koji povezuje različite europske gradove mogla su se kao i dosadašnjih godina pratiti u eteru Trećeg programa HRA od 20 sati do ponoći. Snimka prijenosa i dalje je dostupna u slušaonici na linku:https://radio.hrt.hr/slusaonica/rodendan-umjetnosti , a video streaming našeg umjetničkog priloga s Muzičke akademije u Zagrebu dostupan je na FB stranici HRT- Dramski program Hrvatskoga radija.
Naš umjetnički prilog nastao je u produkciji Dramskog programa HRA i u suradnji s Muzičkom, Likovnom i Dramskom akademijom. A riječ je o projektu TEOTWAWKI (The End of the World As We Know It) koji su mladi umjetnici ostvarili pod vodstvom redatelja Hrvoja Korbara zamišljajući eksperimentalni radioprogram za kraj svijeta - uz skladbe "Caligo" Lovre Stipčevića, "Perun i Volos" Sare Jakopović i "Miss Saxobeat" Tina Ujevića te uz glasove studenata glume Lane Ujević, Dore Rimić Rakar i Lovre Rimca.
TEOTWAWKI
Dobra večer, drage slušateljice i slušatelji.
Ovo nisu izvanredne vijesti.
Ovdje neće biti nikakvih iznenađenja.
Neće se dogoditi ništa neočekivano
Neće se dogoditi ništa očekivano.
Neće se dogoditi ama baš ništa.
Baš. Ništa.
Dobrodošli u naš eksperimentalni radioprogram za kraj svijeta. Molimo vas da ostanete mirni i u svojim domovima. Nema potrebe za širenjem panike.
Ništa neće biti kao što ste očekivali
Ništa neće biti kao što ste zamišljali.
Svijet uostalom nestaje svakog dana.
Kad zatvorimo oči, naprimjer.
Zatvorite oči.
Neka ovo bude samo vaš kraj svijeta.
Neka vaše uši budu školjke.
Ovo su možda posljednji zvukovi koje ćete čuti.
Ne znamo koliko je vremena prošlo
Ni koliko će još proći
Kraj neka bude polagan i tih
Kraj je uostalom već ovdje.
Tragamo za posljednjim kapima vode duž isušenih korita
Skromne travke uspinju se prema svjetlu koje gasne.
Ljetos su posljednji put cvjetale agave.
Sve usporava, sve staje
I mijenja svoje stanje.
Kraj neka bude polagan i tih
Kraj je uostalom već ovdje.
Monotono propadanje bez fanfara,
Bez konjanika i zvjeri, bez pošasti i pirotehnike.
Nitko neće sići da dijeli pravdu,
Neće biti sukoba između dobra i zla,
Niti sudara sa kometom,
Kataklizme sa velikim k.
Samo negacija.
Ništa neće biti kao što ste očekivali
Ništa neće biti kao što ste zamišljali.
Kraj neka bude polagan i tih.
Kraj je uostalom već ovdje.
Ne znamo koliko je vremena prošlo
Ni koliko će još proći
Drage slušateljice i slušatelji,
Ovo su možda posljednji zvukovi koje ćete čuti. Neka vaše uši budu školjke. Ostavimo riječi iza sebe.
U nastavku našeg eksperimentalnog radioprograma za kraj svijeta slušat ćete:
Čiope u dubrovačkom sutonu
Led koji se topi negdje u Dolomitima
Utrobu broda koji prevozi tijelo preminulog na otok
Jednog usamljenog biciklista koji nakon ljubavnog brodoloma kruži pustim gradom
I mladi par koji prvi put nespretno vodi ljubav,
Ne znajući što se sprema.
I naposljetku
Tišina
Kakvu još nikada niste čuli.
Tišina
Kakvu ne možete ni zamisliti.
Samo bijelo i
Tišina.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.