Ljeto na Hrvatskom radiju nikad nije bilo uzbudljivije, prvenstveno iz razloga što topli srpanj prožimamo nekima od najuspješnijih radiodramskih djela produciranih u studijima HRT-a. Svakog ponedjeljka od 18 sati na Trećem programu u Radio igri možete poslušati nešto iz bogate palete radiodrama.
Krenimo redom!
Davor Mojaš: VIATIK CONTE IVA
U ponedjeljak 3.7. reprizno emitiramo uspješnicu redatelja Petra Vujačića, a prema tekstu Davora Mojaša koji u svom rukopisu trasira posljednje putovanje kroz život i književnost gospara Ive Vojnovića koji se na svojoj bolesničkoj postelji hrva sa snomoricama, javom, predznacima smrti i svojim živopisnim likovima za koje nismo sigurni pripadaju li snu ili javi. E eteričnoj i gotovo pa efemernoj režiji, lik Iva Vojnovića živi na rubu, u međuprostoru, čas opijen vlastitom inspiracijom, čas shrvan smrtnim predskazanjima.
Igraju: Doris Šarić Kukuljica, Jelena Otašević Babić, Nataša Dangubić, Frano Mašković, Zoran Čubrilo, Maro Martinović, Nikša Kušelj, Tomislav Martić
Tena Štivičić: SEDAM DANA U ZAGREBU
Ponedjeljak 10.7. rezerviran je za Tenu Štivičić: neobičan splet okolnosti spojiti će pet pomalo ekscentričnih osoba, od kojih svaka živi u svome paralelnom svijetu, uvjerena u ispravnost svega onoga što radi, misli i govori. Njihove životne priče i postupci odjek su neurotičnih društvenih procesa, čak i onda kad im se čini kako svojim postupanjem rade sve kako bi ih promijenili.
Redateljica: Stephanie Jamnicky, igraju: Hrvojka Begović, Vanda Winter, Frano Mašković, Ana Marija Vrdoljak, Darko Milas i Biserka Ipša
Mira Furlan: DOK NAS SMRT NE RAZDVOJI
Treći ponedjeljka srpnja, 17.7., donosimo reprizu drame Mire Furlan. Riječ je o potresnoj obiteljskoj i psihološkoj drami o umiranju i sazrijevanju, ljubavi i ljubomori, idealima i razočarenjima. Radnja se zbiva 1970-ih, ali komad se bavi i brojnim reminiscencijama vezanima za mračna događanja koja su od 1941. do tada obilježila život u Hrvatskoj.
Redatelj: Dejan Šorak, igraju: Asja Jovanović, Lela Margitić, Ana Kraljević i Željko Šestić
Dejan Šorak: MANIJACI
24.srpnja rezerviran je za Manijake Dejana Šorka. U kasni noćni sat ozbiljniji gospodin, preobučen u mehaničara, dolazi u gradski park na sastanak ugovoren s damom koju je upoznao preko novinskog oglasa. Na mjestu dogovora pronalazi nepoznatog čovjeka čudesne elokvencije i neobična ponašanja. Jedan od njih je žrtva, drugi je manijak. Ili su obojica... Drama vibrira od verbalne ekvilibristike i čudesnih preokreta, dok dvojicu muškaraca igraju Vanja Drach i Relja Bašić.
Igor Štiks: REZALIŠTE
Kraj srpnja dočekajte uz "Rezalište" Igora Štiksa, 31.7. u 18 sati.
Igor Štiks donosi dramu o obitelji raspršenoj u ratovima početkom 1990-ih koja s eokuplja nakon dvadeset i pet godina, a njihov ponovni susret otvara mnoge bolne teme i sjećanja, od pitanja identiteta do iznevjerenih ljubavi i očekivanja.
Redatelj je Mislav Brečić, a igraju: Vinko Kraljević, Daria Lorentzi, Rakan Rushaidat, Zoran Čubrilo, Mateo Videk i Vera Zima
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.