Djevojčica sa šibicama - ilustracija
Foto: ilustracija / -
Izlog sadašnjice u srijedu 2. veljače donosi zanimljiv zborski koncert skladbi koje su uglazbile poznate bajke Hansa Christiana Andersena - američki skladatelj David Lang interpretira poznatu i tužnu priču Djevojčica sa šibicama a latvijski skladatelj Uģis Prauliņš odlazi na dvor kineskog cara u priči o slavuju.
Drugi dio termina emisije pripada radiofonskom izričaju talijanskog umjetnika sound-arta Elije Morettija.
David Lang
Foto: Melissa Hom / -
Jednom davno... bijahu kineski car, slavuj, siromašna djevojčica koja je prodavala šibice u hladnoj zimskoj noći i – dirljiva zborska glazba.
U koncertu Zbora Zapadnonjemačkog radija susreću se dvije bajke poznatog danskog pisca Hansa Christiana Andersena u uglazbama dvojice skladatelja vršnjaka, rođenih 1957. godine: američki skladatelj David Lang interpretira emocionalnu i tužnu priču o djevojčici sa šibicama pričom o vjeri, latvijski autor Uģis Prauliņš posvećuje se atmosferskim zvukovima slavuja na dvoru kineskog cara.
David Lang je za skladbu Pasija djevojčice sa šibicama nagrađen Pulitzerovom nagradom za glazbu 2008. godine, a Andersenovu bajku interpretira kao posmrtnu pjesmu te donosi usporednicu s kršćanskom pričom o Kristovoj muci. Kako bi to učinio, bolnu sudbinu djevojčice uglazbljuje strukturno na način sličan onome u Bachovoj Muci po Mateju - karakteristična alternacija pripovjednih dijelova s arijama i zborskim dijelovima nova je interpretacija Andersenovih bajki.
“ Mnogo je načina kojima se može ispričati tu priču. Jedna je mogućnost ispričati priču o vjeri ili pripovijest o siromaštvu. No, ono što je mene najviše zanimalo jest spoj koji stvara Andersen - svojevrstan religijski i moralni spoj sudbine djevojčice i muke koju je proživio Isus.”
David Lang, skladatelj
Uģis Prauliņš
Foto: F64 Photo Agency / -
U skladbi Slavuj iz 2010. Ugis Praulinš zvukovno slavuja prikazuje kroz solističku dionicu blok-flaute koja vodi slušatelje kroz događaje s carskoga dvora i priča priču o kineskom vladaru koji je tu živahnu ptičicu pretvorio u beživotnu glazbenu kutiju, a svog se vjernog prijatelja iz šume zatim prisjetio tek na bolesničkoj postelji. No, i Smrt je dirnuta pjesmom slavuja, pa će caru dopustiti da ipak nastavi živjeti…
Zbor Zapadnonjemačkog radija (WDR) pod ravnanjem Nicolasa Finka obje je skladbe izveo na koncertu u radijskome studiju u Kölnu 2017. godine.
Once Enea...
Foto: Elia Moretti / -
U drugome dijelu emisije donosimo radiofonsko djelo Once Enea Stuck an Apple Seed to my Ear talijanskog umjetnika Elija Morettija koji je ostvaren za Češki radio 2021. u sklopu ciklusa R(A)DIO(CUSTICA).
Ta zvukovna kompozicija koja koristi tekstove na engleskome jeziku dolazi iz osvrta o slušanju - pitanje koje se želi artikulirati jest kako zvuk utječe na naša osjetila.
“Motivacija za istraživanje čina slušanja leži u aktivaciji te osjetilnosti, omogućavanju osobi da bude u svijetu na drugačiji način, sa zanimanjem za svijet, onakav kakvim nam se otkriva u osobnome iskustvu. Želio bih da slušatelji pronađu vlastitu glazbu u zvukovlju koje ovdje predlažem.”
Elia Moretti
Izlog sadašnjice je ciklus posvećen suvremenoj glazbi srijedom na Trećem programu u 20 sati, a poslije emitiranja može se poslušati u Slušaonici
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.