Ovotjedna Opera na Trećem vodi nas u Pariz gdje je u lipnju premijerno predstavljena Vestalka Gasparea Spontinija.
17.10.2024.
12:56
Autor: Dario Poljak
Vestalka u Pariškoj operi
Foto: Guergana Damianova / Opéra national de Paris
Ovotjedna Opera na Trećem vodi nas u Pariz gdje je u lipnju premijerno predstavljena Vestalka Gasparea Spontinija.
Parižani početka 19. stoljeća, u vrijeme carevanja Napoleona Bonapartea, zasigurno bi rekli da je najpopularnija opera koju trenutačno možete vidjeti Vestalka Gasparea Spontinija. Od praizvedbe 1807. do 1830. izvedena je više od dvije stotine puta! Tome je pogodovao niz faktora, uključujući i činjenicu da se klasicistički čista partitura i jednostavna radnja (oboje poprilično oslonjeni na operno naslijeđe Ch. W. Glucka) osvrću i na trenutačnu političku klimu.
Brojne su reference na Napoleona, njegove bitke koje je nedavno izvojevao ili pak milosrđe koje je ukazao u Berlinu, a sve su zavijene plaštom antičkoga Rima. Uostalom, sam je car bio veliki ljubitelj povijesti staroga Rima, a Gaspare Spontini bio je osobni skladatelj carice Joséphine de Beauharnais. To ipak ne znači da su glazba i tekst libretista Victor-Joseph-Étiennea de Jouya sekundarni. Štoviše, Spontinijevo dobro poznavanje Gluckova klasicističkog izričaja zrcali se u brojnim postupcima oblikovanja ne samo glazbe nego i drame u cijelosti.
Spontini je stoga nerijetko nazivan i sponom između Glucka i skladatelja tipično francuske velike opere. No Vestalka je iščeznula s pozornice Pariške opere osamdesetih godina 19. stoljeća stoga ju je ta Opera s ponosom predstavila na svojoj pozornici u lipnju ove godine nakon gotovo 150 godina odsutstva. Redateljica Lydia Steier istražila je pritom teme religijskog ekstremizma i militarizma pitajući se može li ljubav imati ikakve nade za preživljavanjem između dvaju tako okrutnih ekstrema.












Nastupaju:
Elza van den Heever, sopran (Julija)
Michael Spyres, tenor (Licinije)
Eve-Maud Hubeaux, mezzosopran (Velika vestalka)
Julien Behr, tenor (Cinna)
Jean Teitgen, bas (Veliki svećenik)
Florent Mbia, bas (Glavni vrač, haruspeks)
Zbor Pariške opere (Zborovođa: Ching-Lien Wu)
Orkestar Pariške opere
Bertrand de Billy, dirigent
Vestalka Gasparea Spontinija na programu je u Operi na Trećem u subotu, 19. listopada 2024. s početkom u 19:30 sati. Autor i voditelj je Dario Poljak, a urednica Zrinka Matić. Slušajte nas na Trećem programu Hrvatskoga radija. Nakon emitiranja, emisija će biti dostupna u Slušaonici.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
prije
17 h
prije
2 dana
prije
2 dana
prije
3 dana
Emisija
Probran niz opernih naslova čeka nas i u sezoni 2025./2026. u Operi na Trećem. Najbolje europske i svjetske operne kuće, s mnoštvom novih izvedbi i vrhunskim interpretima, dostupne su nam putem EBU Euroradija. Počinjemo ipak jednom hrvatskom operom, Juditom Frane Paraća s prošlogodišnje izvedbe u HNK Zagreb, održanom u godini velikog jubileja Marka Marulića, čiji je istoimeni ep bio predloškom za ovo vrhunsko suvremeno hrvatsko operno djelo. U listopadu nas očekuje kompletan Wagnerov Prsten Nibelunga s izvedbi na ovogodišnjem Festivalu u Bayreuthu, gdje je nastupio cijeli niz vrhunskih wagnerijanskih pjevača, a dirigirala je, i to već drugu godinu zaredom, dirigentica Simone Young, koja korijene vuče i iz Hrvatske. Niz rjeđe izvođenih opernih naslova upoznat ćemo i ove sezone, poput raskošnog djela Georgea Enescua, opere Kralj Edip, u izvedbi s Festivala u Bregenzu u kojoj ulogu slijepog proroka Tirezije tumači naš svjetski tražen bas, Ante Jerkunica. Milano, Beč, Pariz, London, New York i ove su sezone naša najposjećenija operna središta, ali slušamo i izvedbe iz Madrida, Amsterdama, Münchena, Maribora i još niza drugih europskih gradova, svake subote s drugom operom iz pera Verdija, Puccinija, Bellinija, Donizettija, Mozarta i brojnih drugih skladatelja.
Poslušajte u Slušaonici

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora
HRVATSKI RADIO
MEĐUNARODNI KANAL
NACIONALNI PROGRAMI