David Rolfe Graeber (12. 2. 1961. - 2. 9. 2020) bio je američki antropolog i anarhistički aktivist. Njegov utjecajni rad na području ekonomske antropologije, posebno njegove knjige Dug: Prvih 5000 godina (2011) i Besmisleni poslovi (2018) te njegova vodeća uloga u pokretu Occupy Wall Street priskrbili su mu reputaciju vodećeg lijevo orijentiranog intelektualca svog vremena.
Rođen u New Yorku u židovskoj radničkoj obitelji Graeber je studirao na Sveučilištu u Chicagu gdje se bavio etnografskim istraživanjem Madagaskara uz profesora Marshalla Sahlinsa i obranio doktorat 1996. Bio je asistent na Sveučilištu Yale od 1998 do 2005. kada je sveučilište donijelo kontroverznu odluku da mu ne obnovi ugovor nakon što je stekao uvjete za trajno profesorsko zvanje. Kako nije mogao osigurati drugo radno mjesto u Sjedinjenim državama otišao je u „akademski egzil“ u Englesku gdje je predavao na koledžu Goldsmiths od 2008. do 2012. te bio profesor za London School of Economics od 2013.
Na početku školovanja Graeber se specijalizirao za teorije vrijednosti (što je sistematizirao u knjizi Prema antropološkoj teoriji vrijednosti, 2002). Bavio se društvenom hijerarhijom i političkom moći (Fragmenti anarhističke antropologije, 2004, Mogućnosti, 2007, O kraljevima, 2017) i etnografijom Madagaskara (u knjizi Izgubljeni ljudi, 2007). Poslije 2010-te okrenuo se povijesnoj antropologiji, stvarajući svoju najpoznatiju knjigu Dug (objavljenu 2011) u kojoj istražuje povijesne odnose između duga i društvenih institucija. Potom je objavio i seriju eseja o podrijetlu društvene nejednakosti u prapovijesti. Paralelno je razvio kritiku birokracije povezane s menadžerskim strukturama u suvremenom kapitalizmu, objavio Utopiju pravila (2015) i Besmislene poslove (2018). Od njega potječe pojam besmislenih poslova iz eseja koji je napisao 2013. godine. Tu je istraživao naglo širenje „plaćenog zaposlenja koje je tako potpuno besmisleno, nepotrebno ili štetno da ni sam zaposlenik ne može opravdati svoje postojanje“.
Iako je bio izložen radikalnoj lijevoj politici od najranijih dana, Graeberov direktni angažman i aktivizam počeo je s globalnim pokretom za pravdu 1990-ih. Sudjelovao je u protestima protiv Trećeg summita lidera obaju Amerika u Quebecu 2001. godine i protiv Svjetskog ekonomskog foruma u New Yorku 2002. godine nakon čega je opisao etnografiju pokreta u knjizi Direktna akcija (2009). Godine 2011. postao je poznat kao vodeća figura pokreta Zauzmimo Wall Street otkad mu se pripisuje slogan „Mi smo 99%“ (slogan se odnosi na nejednaku raspodjelu bogatstva u Sjedinjenim Američkim Državama gdje je bogatstvo koncentrirano u rukama 1% pučanstva). Graeber je preminuo iznenada u rujnu 2020. za vrijeme godišnjeg odmora u Veneciji. Njegova posljednja knjiga Zora svega/Nova povijest čovječanstva koju je napisao s arheologom Davidom Wengrowom objavljena je posthumno 2021.
Emisija o Davidu Graeberu emitirana je unutar ciklusa Portreti znanstvenika (četvrtkom od 13 00) a može se poslušati u Slušaonici Hrvatskoga radija
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.