Hrvatski radio

Drugi program

Šarić nakon 10. mjesta u Zagrebu: Gušt je ovdje igrati

07.07.2025.

17:11

Autor: Karlo Plazina/Matteo Novaković

Ivan Šarić

Ivan Šarić

Foto: Ranko Šuvar / CROPIX

Zagreb je proteklog tjedna (1.- 6. srpnja) bio domaćin 6. izdanja Grand Chess Toura, prestižnog šahovskog turnira u kategorijama Rapid i Blitz. Ukupnu pobjedu odnio je višestruki svjetski prvak Magnus Carlsen, dok je hrvatski predstavnik Ivan Šarić završio na posljednjem, desetom mjestu. Nakon turnira, Šarić je u emisiji Sport i glazba podijelio svoje dojmove o nastupu.

– Teško je to reći kad završite posljednji, ali mislim da mi je ovo bio najbolji nastup u posljednje tri-četiri godine. Turnir je bio izuzetno jak, s gotovo svim igračima iz svjetskog Top 10. Krenuo sam odlično, prva dva dana bio sam bez poraza. U rapidu sam popustio treći dan, a rezultat u blitzu smatram realnim odrazom omjera snaga protiv ovih najboljih, rekao je Šarić.


Istaknuo je kako je ove godine pristupio rapid partijama opreznije:


– Plan je bio igrati čvršće i s manje rizika jer rapid nosi dvostruko više bodova. To se pokazalo dobrom odlukom jer sam imao više vremena za razmišljanje. Rapid mi i inače više odgovara od blitza, dodao je.


Posebno se osvrnuo na partiju protiv Magnusa Carlsena u završnici turnira:


– Žao mi je zadnje partije. Imao sam šansu za remi, ali ponijelo me pa sam išao na pobjedu i na kraju izgubio.


Šarić je pohvalio odaziv publike u Zagrebu:


– Svaki dan je bila publika, a posljednjeg dana osobito. Drago mi je da šah u Hrvatskoj postaje sve popularniji, posebno među mladima. Od svih turnira na kojima sam u karijeri nastupao  ovaj mi je najdraži. Gušt mi ga je igrati, poručio je Šarić. 


Ukupni poredak (Rapid + Blitz): 1. Carlsen 22,5 boda, 2. So 20, 3. Gukesh 19,5, 4.-5. Duda i Firouzja po 19, 6. Abdusattorov 18, 7.-8. Giri i Caruana po 17, 9. Praggnanandhaa 15, 10. Šarić I. 13 bodova.


Cijeli razgovor Karla Plazine s hrvatskim šahistom poslušajte u nastavku. 

Ivan Šarić

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.