Prevencija raka debelog crijeva
Foto: Ilustracija / Shutterstock
Drugi smo u Europskoj uniji po smrtnosti od raka debelog crijeva. Svaki dan se otkrije između 9 i 10 novih slučajeva, a umre čak 6 osoba. Najčešće je to sijelo zloćudnoga tumora od kojega obolijevaju osobe starije od 50 godina. Svaka smrt od raka debeloga crijeva je nepotrebna, jer se ranim otkrivanjem bolest može spriječiti i izliječiti. No kod nas odziv na pregled koji može značiti život je tek od 25 do 33 posto. Kako promijeniti negativne trendove ? Motivirati građane na preglede ? Možemo li bolje? Ožujak je mjesec svjesnosti o borbi protiv raka debeloga crijeva i to je bila tema emisije. Gosti su bili koordinatorica Nacionalnoga programa za rani probir raka debeloga crijeva iz Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo i redovita profesorica na zagrebačkome Medicinskome fakultetu prof.dr. sc. Nataša Antoljak, pročelnik Zavoda za gastroenterologiju ,hepatologiju i kliničku prehranu KB Dubrava i predsjednik Hrvatskoga gastroenterološkoga društva prof. dr. sc. Ivica Grgurević, doc. dr. sc. Petar Matošević sa Zavoda za onkološku kirurgiju KBC Zagreb i specijalist onkologije i radioterapije dr. sc. Davor Kust iz Kliničko bolničkoga centra Sestre milosrdnice. Rak što se prije otkrije, veće su mogućnosti izlječenja istaknuo je prof. Grgurević .
prof.dr.sc.Ivica Grgurević
Foto: sandra Erak / Sandra Erak
“Ako otkrijete rak debeloga crijeva u fazi kada je ograničen na debelo crijevo, izlječenje je 90 posto, ako se proširio u okolinu tada je 70 posto, a ako se proširio dalje po organizmu tada je izlječenje 15 posto .”
prof. dr. sc. Ivica Grgurević
Za četvrti ciklus koji je završio 2021. odaziv na pozivno pismo je bio u prosjeku 33%, dok je udio osoba koje su pregledane na okultnu krv u stolici 25%. Unatoč tome, prema EHIS istraživanju iz 2019. godine, Hrvatska je u sredini ljestvice postotka pregledanih osoba među državama Europske unije a zanimljivo je da je više naših sugrađana pregledano nego u npr. Švedskoj, Finskoj ili Velikoj Britaniji rekla je prof.dr.sc. Nataša Antoljak, koja objašnjava kako postupiti po primitku poziva iz Nacionalnoga programa ranog probira na rak debeloga crijeva.
prof.dr.sc. Nataša Antoljak
Foto: Sandra Erak / Hrvatski radio
Često ljudi kada dođu u kasnijoj fazi bolesti onkologu kažu da ih ništa nije boljelo, i da ništa nisu primijetili . Mali polip ili karcinom stoji unutar stijenke i osoba to ni ne može primijetiti objasnio je onkolog dr.sc.Davor Kust i baš zato je važno raditi rani probir i ići na preglede.
“Kada se simptomi pojave , bolest je već uznapredovala. Nasljedni tumora čine i manje od 10 posto raka debelog crijeva , mit je da su maligne bolesti nasljedne .To nije točno.”
dr.sc.Kust
dr.sc.Davor Kust
Foto: Hrvatski radio / Hrvatski radio
“Mora postojati način probira bolesnika za anesteziju kod kolonoskopije, jer nemamo neograničene resurse.”
doc. dr. sc. Petar Matošević
doc.dr.Petar Matošević
Foto: Sandar Erak / Hrvatski radio
Za mnoge su pacijente dijagnostičke pretrage poput kolonoskopije ponajprije neugodne, a potom i bolne. Zašto se ne može dobiti anestezija govori doc. dr. Petar Matošević koji ističe i da nema liste čekanja za operacije kada se utvrdi karcinom debeloga crijeva.
ekipa Izaberi zdravlje
Foto: Sandra Erak / Hrvatski radio
U emisiji Izaberi zdravlje najavili smo i oportunistički probir, pored postojećega nacionalnoga, koji bi bio usmjeren na osobe s višim rizikom i u to bi bili uključeni i obiteljski liječnici. Primjerice, osobe čiji je krvni srodnik obolio od raka debelog crijeva u dobi 60 godina, treba kolonoskopiju obaviti deset godina ranije. Obiteljski liječnici bi ga o tome trebali obavijestiti i motivirati za dijagnostičke preglede.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.