Osječki Ekonomski fakultet (EFOS) obilježio je 65. obljetnicu djelovanja, tijekom kojih je na ovoj ustanovi diplomiralo više od 13 tisuća studenata, a danas u toj ustanovi studira oko 1500 studenata.
26.05.2026.
16:28
Autor: Radio Osijek/Hina
65. obljetnica EFPS-a
Foto: M.Bilandžić / Radio Osijek
Osječki Ekonomski fakultet (EFOS) obilježio je 65. obljetnicu djelovanja, tijekom kojih je na ovoj ustanovi diplomiralo više od 13 tisuća studenata, a danas u toj ustanovi studira oko 1500 studenata.
Dekanica EFOS-a Sunčica Oberman-Peterka istaknula je kako Fakultet prati trendove, prilagođava se i mijenja studijske programe te surađuje s poslovnom zajednicom, jer studentima želi omogućiti da na tržište rada iziđu spremni, konkurentni i zapošljivi.
- Pratimo zapošljivost naših studenata i imamo podatke da gotovo 80 posto pronalazi posao u roku od šest mjeseci nakon završetka studija. U zadnjih pet godina promijenili smo sve naše studijske programe, vodeći se upravo promjenama u okruženju, kako bi studentima omogućili široki spektar kvalifiikacija za razna zanimanja, istaknula je dekanica.
Pojasnila je kako većina studenata, nakon prijediplomskog, nastavlja studiranje na diplomskim studijima, na kojima biraju specijalizaciju, poput poslovne ekonomije, koji ima šest smjerova, među kojima su umjetna inteligencija, projektni menadžment ili kibernetičke sigurnosti.
- Jedan je to od načina suradnje s poslovnom zajednicom, koja nam je sugerirala koje vještine i kompetencije naši studenti trebaju imati, dodala je.
Najavila je i projekat uspostave "Bloomberg" financijskog laboratorija, koji će omogućiti da studenti EFOS-a još spremniji izlaze za tržište rada, jer je "Bloomberg" najveća svjetska baza različitih financijskih i makroekonomskih podataka, koja podupire proces donošenja odluka temeljem činjenica i informacija.
Rektor osječkog Sveučilišta Drago Šubarić istaknuo je kako je EFOS jedan od najstarijih i najvažnijih fakulteta ovoga Sveučilišta, koji nikada nije bio samo klasično mjesto prijenosa znanja, već mjesto gdje se stvaraju ideje te mjesto susreta akademske, lokalne i poslovne zajednice.
Dobru suradnja s EFOS-om potvrdili su osječko-baranjska županica Nataša Tramišak i osječki gradonačelnik Ivan Radić koji je podsjetio kako je na ovom fakultetu u proteklih 65 godina diplomiralo 13 i pol tisuća studenata te više od 300 doktora znanosti. Rekao je kako je EFOS jedna od najvažnijih sastavnica osječkog Sveučilišta, koja svakako doprinosi pozitivnim gospodarskim kretanjima u gradu posljednjih godina.


65. obljetnica EFOS-a
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora
HRVATSKI RADIO
MEĐUNARODNI KANAL
NACIONALNI PROGRAMI