16:40 / 12.04.2014.

Autor: Ivan Dorian Molnar

Rijeka „torpedirana“ na Maksimiru

Dinamo je brzo razbio napetost derbija na Maksimiru. Rijeka je u prve 24 minute inkasirala četiri pogotka i pognute glave napustila travnjak u Zagrebu.

Prva HNL – 30. kolo: DINAMO – RIJEKA 4:0 (4:0)

Stadion Maksimir, Zagreb. Gledatelja: 3.000

Sudac: Ante Vučemilović (Osijek)

Strijelci: 1:0 Ademi 7', 2:0 Ademi 12', 3:0 Čop 19', 4:0 Šimunić 23'

DINAMO: Ježina – Pinto, Capan, Šimunić, Pivarić – Antolić (od 77' Leko), Ademi, Brozović – Soudani (od 77' Halilović), Fernandes (od 59' Ruben Lima), Čop.

RIJEKA: Vargić – Tomečak, Lešković, Mitrović, Leovac – Močinić, Moises (od 64' Jugović), Brezovec – Mujanović (od 48' Kvržić), Kramarić (od 76' Ajayi), Krstanović.

Rijeka je u susret ušla „izrešetana“ ozljedama, Keku je nedostajao kapetan Knežević (traku je ponio Močinić), nije bilo ni Sharbinija, kao ni Maleša te Marića, koji je već duže vrijeme „izvan stroja“. Riječani su odvažno stigli u Maksimir, na krilima velike pobjede protiv Hajduka u posljednjem kolu (4:1), a zanimljiv je bio podatak da je Dinamo zadnji put na domaćem terenu u HNL-u poražen u srpnju 2010., kada je puni plijen odnijela upravo momčad s Kantride.

Usporen ritam utakmice na početku razbijen je već u sedmoj minuti. Zaspala je potpuno riječka obrana kod jednog slobodnog udarca (prva prilika na utakmici), odigrali su domaći uigranu akciju, Čop je glavom pronašao Ademija, koji vara Vargića za vodstvo Zagrepčana. Nisu se stigli Bijeli ni oporaviti, a već je još jedna lopta završila u njihovoj mreži. Iz novog prekida, ovog puta iz slobodnog udarca s 20-ak metara Pivarić je sjajno naciljao gornji desni kut i povisio na 2:0 za Dinamo. Start kakav Riječani zasigurno nisu priželjkivali.

No, nije to bilo sve od muka gostiju. „Blitzkrieg“ Dinama nastavljen je u 19. minuti, kada je Soudani pucao iz daljine, kratko odbio Vargić, a nečuvani Čop natrčao na „odbijanac“ i pospremio ga u mrežu za 3:0. Modri su tako sve tri svoje prilike iskoristili i bacili goste na koljena.

Slaba posjeta na Maksimiru – Iako je utakmica Dinama i Rijeke imala i humanitarni karakter, tribine Maksimira kao i većim dijelom sezone bile su poprilično prazne. Tek nešto više od tri tisuće gledatelja došlo je vidjeti dvoboj prve i druge momčadi prvenstva. Inače, sav prihod od ulaznica išao je za osmogodišnju djevojčicu Emu Colner koja boluje od cistične fibroze.

Prvi udarac prema vratima domaćih Riječani su uputili u 21. minuti, ali slobodni udarac Brezovca bio je lagan „zalogaj“ za Ježinu. Nevjerojatno su loše Bijeli reagirali nakon prekida, što im se još jednom osvetilo već u 23. minuti. Antolić je iz skraćenog kornera s desne strane ubacio, a sam u sredini ostao Šimunić, koji glavom s šest, sedam metara pogađa za 4:0.

Opao je potom ritam utakmice, Modrima se nije žurilo, a razbijeni gosti bili su potpuno bezopasni. Nisu Riječani u prvom poluvremenu uspjeli ozbiljnije ugroziti Ježinu, vratar domaćih bio je praktički nezaposlen.

Zapucali su gosti prvi u nastavku, ali ni to nije išlo u okvir gola. Pokušao je volejem Kramarić nakon ubačaja Tomečaka – nedovoljno precizno. U 50. minuti na desnoj strani gostujuće obrane oslobodio se Pinto, čiji pokušaj udarca odlazi visoko preko vrata. Četiri minute kasnije činilo se kako će se otvoriti za goste. Močinić je ukrao jednu loptu na sredini terena, gurnuo je za Krstanovića, koji akciju ipak završava neuspješnim dodavanjem. Mogao je napadač Bijelih i bolje reagirati.

Napadački trokut Dinama Fernandes – Čop – Soudani odigrao je još jednu dobru kombinaciju u 58. minuti., Alžirac je primio loptu Čopa na desnoj strani, ali akciju je okončao preslabim udarcem. Lak je to zadatak bio za Vargića. Tek što je ušao, Ruben Lima namjestio je još jednu priliku Soudaniju u 60. minuti, ali alžirski reprezentativac glavom šalje loptu preko vrata.

Prva ozbiljnija prijetnja Riječana u nastavku (a i u cijelom susretu) dogodila se nakon točno sat vremena igre. Kvržić je primio loptu iskosa na desnoj strani u kaznenom prostoru, pucao jako i prizemno, no nedovoljno da bi savladao Ježinu.

Mogli su Modri i do petog pogotka u 65. minuti. Lima je ubacio za Soudanija, Mitrović kratko odbio, samo do Čopa, kojeg u zadnji trenutak na pet metara blokira Leovac. Na drugoj strani male naznake buđenja gostiju, prvo je Kramarić „zagrijao“ Ježinu, a potom lopta Kvržića „šeće“ po petercu, no nije tamo bilo nikoga od Bijelih. Vrijedi izdvojiti još pokušaj Kvržića u zadnjoj minuti, nakon što je ukrao jednu loptu domaćoj obrani, pucao je Kvržić dobro, ali lopta je otišla pokraj vratnice.

Bilo je to sve od uzbuđenja na Maksimiru. Zanimljivost derbija nestala je tako nakon samo 24 minute, kada je Rijeka inkasirala čak četiri pogotka, a do kraja su Zagrepčani usporili ritam, ne dozvolivši svojim gostima puno pravih prilika. Na kraju, uvjerljivo slavlje Dinama, koji je s nova tri boda odmaknuo na 11 bodova prednosti na vrhu prvenstvene ljestvice.