Hrvatski radio

Radio Rijeka

GKL Rijeka kreće u novu sezonu premijerom Optuženi vuk

24.09.2025.

15:56

Autor: Albert Petrović

Nova sezona GKL

Nova sezona GKL

Foto: Albert Petrović / RR

Gradsko kazalište lutaka Rijeka kreće sutra, 25.9.u novu sezonu, premijerom predstave Optuženi vuk, na tekst Žarka Petana.

Predstava je nastala u produkciji riječkog GKL-a, a redatelj je Zoran Petrovič, gost iz Slovenije ,odakle dolazi i dramaturginja Nuša Komplet Peperko.


Uloge tumače Andrea Špindel, David Petrović i Lino Brozić, autor glazbe je Josip Maršić, a već po naslovu se da zaključiti da je priča tematski vezana za Crvenkapicu.


Početak predstave je u 18 sati, a namijenjena je djeci od četiri godine starosti i starijoj.


"Optuženi vuk" u Gradskom kazalištu lutaka moći će se pogledati i sutra u 18 sati, kao i u subotu u 11 i 18 sati.


Ova predstava nastala je prema radio drami Žarka Petana, kaže redatelj Petrovič - slušali smo je još kao djeca na kasetama i već tada je bila vrlo duhovita.


Ona je,kao i naša predstava satira,ne samo na originalnu Crvenkapicu nego i na sve što se događa oko nas.


Predstava je namijenjena za djecu od 4 godine nadalje,pa je logično pitanje bilo koliko su četverogodišnjaci sposobni shvatiti priču o sudu,tužiteljima, obrani...


U pravu ste, nisu, kaže Petrovič, no tu su njihovi roditelji koji će ih poučiti o tome što je dobro a što loše, što se ne smije učiniti.. dakle priča o dobru i zlu...Ova naša predstava je zapravo međuigra, nekakav triger za sve što bi se moglo dogoditi nakon originalne priče-a i najmlađi i najstariji mogu u svojoj glavi od nje složiti svoju predstavu.


U predstavi se pojavljuju i neki novi lokovi poput lisice, mede i zeke koji svjedoče o vuku i kažu da on privatno nije tako loš - kaže David Petrović, a meni najdraža rečenica je ona u kojoj vuk odgovara na pitanje tužitelja zašto je pojeo Crvenkapicu i baku - pa zato što je tako pisalo u bajci - da nije, ja to nikad ne bih učinio.


Nakon toga tužitelj se okreće braći Grimm s pitanjem je li se zaista to dogodilo,otkud oni znaju za to,pa vidimo da se to možda i nije dogodilo.


Što nas uči da zapravo ne treba vjerovat glasinama i svemu što čujemo...Inače predstava se lako prati, veoma je igriva, lutke su velike i sve se odvija dinamično, kaže Petrović.


Poslušajte:

GKL

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.